Jak si vybrat šatní skříně

Ideálním prostorem pro ukládání kabátů a dalšího oblečení a doplňků je velký šatník zapuštěný ve zdi.
Skříň s posuvnými dveřmi, foto med

Ideálním prostorem pro ukládání kabátů a dalšího oblečení a doplňků je velký šatník zapuštěný ve zdi. Měl by stát nejlépe v předsíni nebo hale, stejně jako botník. Jestliže tento zděný výklenek na skříň chybí, nahradíme ho dřevěnými deskami nebo koupíme šatní skříně, které pak na místě namontujeme.

Máme-li halu velkých rozměrů, lze říct, že je téměř rovnocennou místností. Jestliže ji dobře osvětlíme a zařídíme, jasně nám po otevření řekne: Ano, tady jsme doma.

Nábytek pro vstupní prostor

Jednoduchá šatní skříň s posuvnými dveřmi, foto med

Kromě šatní skříně, kam pověsíme kabát, a botníku, u něhož se přezujeme, měli bychom mít možnost odložit klíče, tašku, a poštu. K tomu je vhodný buď stolek se zásuvkami, malá skříňka nebo police. Na tento kus nábytku můžeme umístit i telefon, blok s tužkou, stolní lampu. Skříňka má tu výhodu, že do ní můžeme ukládat sportovní náčiní, jako např. kolečkové brusle, míče, skákací boty… Určitě nám bude příjemnější si při obouvání sednout, a proto zde umístíme i židli nebo stoličku. Šikovný je i stojan na deštníky. Poměrně důležité je mít v hale nebo předsíni zrcadlo, abychom před odchodem z domova mohli zkontrolovat svůj vzhled.

Malá předsíň

Dvoukřídlá šatní skříň, foto med

Hloubka šatní skříně by se měla pohybovat okolo 60 – 65 cm. To často není možné v malé předsíni paneláků nebo bytů s malými předsíněmi. Sem vybíráme nábytek s malou hloubkou 30–40 cm s kovovými zásuvnými tyčemi, na nichž oblečení visí rovnoběžně se stěnou. Je-li dost vysoký, vyhradíme mu horní část pro police, kde najdou své místo čepice, šály, rukavice, klobouky, kabelky a další doplňky. Máme-li opravdu málo místa, uděláme ve skříni ještě dolní poličku na obuv. Anebo si pořídíme skřínky na obuv s vyklápěcími dvířky, nejmenší hloubka je 16 cm. Dveře volíme takové, které nezasahují do prostoru – tedy posuvné. Jsou vyráběny z nejrůznějších materiálů a v mnoha konečných úpravách. Přizpůsobí se libovolnému prostoru, pohybují se nehlučně, nezabírají skoro žádné místo. Nesmíme však zapomínat, že se posuvné dveře překrývají a umožňují přístup vždy jen do jedné poloviny (popř. třetiny) šatníku.

Velká předsíň

Šatní skříň s posuvnými dveřmi, foto med
  • S velkou předsíní se dá kouzlit podle nejrůznějších potřeb. Když šířka místnosti dosahuje alespoň 1,5 m, s klidem můžeme vyhradit i 60 cm pro nábytek, respektive pro jeho hloubku. Ideální je pak využít prostor po celé výšce místnosti. A jak konkrétně může rozestavění nábytku vypadat?
  • Do velké předsíně se hodí například kombinace klasické, ideálně vestavěné šatní skříně, botníku, věšáku a soustavy polic. Tyto prostory vám poskytnou úložiště pro obuv i všechny druhy oděvů. Veškeré součástí se dají rozmístit podle vašich potřeb. Pokud ale vsadíte na otevřené police, myslete na to, že v nich musíte neustále udržovat dokonalý pořádek, aby předsíň nevypadala jako odkladiště.
  • Dalším populárním řešením je otevřený policový systém, který se hodí nejen pro velké, ale i pro malé předsíně. Klasický policový systém sahá od podlahy až ke stropu a poskytne dostatek prostoru pro všechno oblečení i věci, které nemůžete uložit jinam. Tady musíme udržování pořádku ale obzvlášť zdůraznit. Všechno je totiž vidět.
  • Třetí variantou, jak naložit s předsíní, je ponechat ji volnější a šatní skříň dát do jiné místnosti, ideálně do samostatné šatny. Ne každý tu možnost má, ale pokud je to jen trochu možné, určitě toho využijte. Získáte spoustu prostoru, což ve frekventované místnosti nakonec oceníte, předsíň navíc bude působit vzdušně.

Dveře mohou mít až tři typy otevírání:

Francouzské otevírání dveří, foto med
  • Francouzské, to znamená s jedním nebo dvěma křídly. Tyto dveře umožňují úplné otevření skříně, nadstandardní rozměr je 58 cm vně, vnitřní se zpravidla může o 5 až 6 cm odchylovat, podle tloušťky dveří. Tento typ vyžaduje dostatečné místo.
  • Shrnovací dveře se dvěma nebo třemi lamelami jsou na vnější prostor méně náročné, avšak umožňují velmi široké otevření.
  • Posuvné dveře se posouvají po systému vodicích kolejnic. Jsou praktické do úzkých prostor. Umožňují ale přístup pouze do poloviny šatníku.

Vestavěná skříň v ložnici

Klasické dvoukřídlé skříně z masivu, foto med

Část větší místnosti, nejlépe ložnice, můžeme využít ke zbudování velkých úložných prostorů – tedy skříně přes celou zeď. Nejdůležitější bude zasazení skříňových dveří do pevného rámu. Dveře můžeme zavěsit do pantů, vyrobit posuvné do lišt nebo připevnit je u stropu. Strukturu vestavěné skříně si upravíme podle svých potřeb. Nejprve určíme hloubku skříně tak, aby se do ní vešly šaty visící na ramínku a také, jak nám dovolí prostor. Rozhodneme i, jaký prostor vyčleníme na zásuvky nebo koše, v nichž bude uloženo oblečení. Prostor nahoře využijeme například k umístění cestovních zavazadel, sezónního oblečení a předmětů, které se používají zřídka. U podlahy můžeme připevnit improvizovaný botník.

Montáž šatníku

Montáž šatní skříně, foto med

Prostor v šatníku záleží na našich potřebách. Regály si můžeme vyrobit sami. Šatník široký do 2,4 m rozdělíme na čtyři díly příčkami z dýhované nebo laminované dřevotřísky, přidáme tyč za zavěšení šatů na ramínkách, police z dřevěných desek 75 x 25 mm.  Nařežeme jednotlivé díly. V našem případě jsou všechny 300 mm široké. Potřebujeme dvě boční lišty dlouhé 193 cm, dvě police stejné délky, jako je celý šatník, a šest malých čtvercových poliček o délce hrany 300 mm. Dále si připravíme dvě podpůrné lišty, které připevníme k zadní stěně a k bočním stěnám šatníku, popř. výklenku. Přibijeme na své místo podpůrné lišty tak, aby jejich horní hrana byla 214 cm nad podlahou. Druhou lištu připevníme 193 cm nad podlahou. Pak z obou bočních dílů a ze šesti poliček zhotovíme střední část skříně. Horní konce bočních lišt srovnáme se spodní podpůrnou lištou a postavíme na místo. Přišroubujeme spodní polici, potom horní.

Přejít nahoru