Batikování – vázaná batika

Vázaná batika - malé kroužky
Vázaná batika, foto archiv

Technikou batiky můžeme originálně barvit jak hotové textilní výrobky z přírodních vláken – nejlépe z bavlny a lnu, tak i látku, ze které se teprve chystáme něco ušít. Stačí zajímavý výtvarný záměr a vznikne originální vánoční či velikonoční ubrus i s prostírkami, polštář, anebo dárek pod stromeček – jedinečné tričko, jaké nikdo druhý nemá. Vázaná batika je vhodná i pro začátečníky.

Textil můžeme obarvit v lázni buď za tepla – na sporáku, v pračce nebo v mikrovlnné troubě, anebo za studena. Barvící lázeň si připravujeme vždy podle návodu, množství a druhu barvené tkaniny. Veškerý textil, který chceme barvit, musíme nejprve vyprat a zbavit aviváže. Barvené věci pereme vždy odděleně od ostatního textilu. K dalším druhům batiky patří batika voskem, sypaná batika a kromě textilu lze batikovat i velikonoční vejce.

Vázaná batika

Vázání pro vzor kruh-terč, foto archiv

Vázaná batika je nejideálnější pro začátečníky. Kromě toho, že je nejznámější, je také nejjednodušší. Místa textilu, která budou převázaná provázkem, zůstávají po obarvení v původním odstínu. Části látky proto svazujeme provázkem podle toho, jaký chceme mít celkový vzor. Můžeme vázat jednotlivé kroužky, kruhy jako na terči, proužky svislé, vodorovné i diagonální, nebo látku prostě jen zmuchláme a kus ovážeme provázkem křížem krážem: záleží jen na nás.

Jak tvoříme vzory

Vzory na látce můžeme tvořit tak, že látku prošijeme jehlou se silnější nití, stáhneme ji, nařasíme a obarvíme. Pokud chceme dosáhnout vícebarevného vzoru, postupujeme vždy od světlejších tónů k tmavším. První vzor, třeba vyvázáním, uděláme na bílé látce a obarvíme ji ve žluté. Na žlutá místa přidáme další vyvázání, látku obarvíme v oranžové, po dalším vyvázání barvíme v červené, a tak pokračujeme třeba až po modrou, nebo hnědou. Látku nakonec vypereme a ustálíme v octové vodě. V závěrečné fázi rozvážeme všechna stažená místa a látku přežehlíme. Všeobecně platí, že látku barvíme v horké lázni (s ohledem na typ tkaniny), s výjimkou voskového vykrytí, které vyžaduje chladnou, dlouhodobější lázeň.

Pracovní postup

Vázaná batika – kruh, foto archiv

Připravíme si barvu na textil, pevnou fólii nebo mikrotenový sáček, provázek, nůžky, ocet, umyvadlo a bílé bavlněné tričko nebo látku, kterou chceme barvit.

  1. Začneme vázat kroužky tak, že do látky vložíme oblázek, minci…, stáhneme ji a pevně ovážeme provázkem. Vložený předmět dá tvar batikovanému vzoru, většinou kruh. Bílé tričko svážeme na různých místech provázky tak, aby ve výsledku vznikly bílé ornamenty. Poté tričko podle návodu obarvíme na některou světlou barvu, např. žlutou.
  2. Ze světle obarveného trička provázky zatím neodstraňujeme. Část, které má zůstat žlutá, vložíme do neporušeného igelitového sáčku a pevně zavážeme tak, aby se do sáčku nedostala voda s další barvou.
  3. Tričko i s igelitovým sáčkem vložíme do lázně s tmavší barvou, např. tmavomodrou a opět podle návodu obarvíme. Poté ho ponoříme do vody s octem a necháme alespoň hodinu namočené, aby se barvy ustálily. Sáček odstraníme, provázky odstřihneme, tričko vypereme a usušíme.

Malé kroužky

Chceme-li mít na látce kroužky, použijeme knoflík, větší korálek nebo i minci. Tento předmět zespoda přiložíme k látce a obvážete provázkem. Těchto kroužků naděláme libovolný počet.

Skládání do kruhu – terče

Cípy pomyslného čtverce na tričku nebo skutečného ubrousku či polštáře chytneme k sobě a složíme do šátečku – špička tvoří střed kruhu. Kolem ní omotáme provázek nebo bavlnku. Např. tričko uchopíme uprostřed hrudníku, vytáhneme do špičky a omotáme bavlnkou. Kruhy budou tak silné, jak hustě je omotáme. Látku pod úvazkem pravidelně nařasíme a svazujeme tak, aby po rozvázání vznikl terč o libovolném počtu kruhů. Paprskovitá kresba v kruhu se utvoří podle toho, do kolika cípatých skladů látku složíme a jak provázek utáhneme.

Skládání do pruhů

Vázaná batika – pruhy, foto archiv

Pruhované tričko uděláme tak, že ho stáhneme pod oběma rukávy k sobě, kolem dokola ho nařasíme a svazujeme. Čtvercovou látku na prostírku poskládáme od jednoho rohu k protilehlému do harmoniky. Obdélníkovou látku složíme do harmoniky podél nebo napříč. Sklady na několika místech převážeme provázkem a pevně utáhneme. Výsledný vzor bude tak hustý, jak husté bude převázání a utažení provázku.

Nepravidelný vzor

Látku nebo tričko zmuchláme do koule a hustě ovážeme provázkem křížem krážem. Anebo uchopíme jen část látky, kterou zmuchláme a svážeme. Po vymáchání neodstraníme provázky, ale naopak zmuchláme a svážeme ještě další části a obarvíme v tmavším odstínu zvolené barvy, získáme tak po zafixování barvy, rozvázání provázků a vymáchání originální nepravidelnou kresbu, připomínající ledové květy na skle. Chceme-li vícebarevnou batiku, pokračujeme ve svazování a barvení v tmavších a tmavších odstínech.

Přejít nahoru