Agáve – pokojová i venkovní rostlina

Agáve je populární sukulentní rostlina
Agave americana marginata, foto med

Agáve je populární sukulentní rostlina, která zdobí nejen naše interiéry, ale velmi často ji pěstujeme v okrasných zahradách, nejčastěji ve velkých nádobách umístěných na terase nebo u vchodu do domu. Pocházejí z Mexika a jižních oblastí Ameriky a vyskytují se v mnoha odrůdách, jejichž celková velikost může dosahovat až metr v průměru. Vytvářejí silnou přízemní růžici se zdužnatělými protáhlými listy.

Agave striata, foto med

Agáve nejsou ani kaktusy, ani nesouvisí s rodem Aloe, které se svým vzhledem podobají. Až na výjimky mají na listu špičatý trn. Kvetou jednou za život. Ze středu růžice vyroste vysoký stonek, který množství krátkých, trubkovitých květů. Po vývoji plodů, původní rostlina odumře a z jejich pozůstatků vyrostou nové rostlinky.

Odrůdy a kultivary

Agave Victorie – Reginae, foto med

Agave americana vytváří mohutnou růžici z dlouhých listů. Nejčastěji se používají její dvě odrůdy s pestrými listy – A, americana Marginata má zelené listy se žlutým okrajem a A. a. Mediopicta s krémovými listy se zeleným okrajem. A. filfera má vzhůru ohnuté listy, z nichž rostou dlouhá vlákna. A. parviflora, také s vlákny, je menší. Tyto dva druhy jsou pro pokojové pěstování nejvhodnější. A. attenuata má šedo zelenavou barvu listů a nemá zašpičatělý ostnitý vrcholek listu. A. potatorum Verschaffeltii je tvarově variabilní. Butterfly Agave (vysoce ceněné v Japonsku) a další střední nebo velké velikosti. Většina z nich roste velmi symetricky a jsou vhodné pro nádobové pěstování. A. victoririae – Regina má trojboké patnácticentimetrové tmavozelené listy, na okrajích bíle lemované. Agave parrasana, vzácný druh, má na okrajích modrošedých listů červené ostny. A. striata je trpasličí forma s dlouhými, velmi úzkými, šedozelenými listy, která může mít výšku i pouze 15 centimetrů.

Pěstování

Agave potatorum odrůda Verschaffeltii, foto HKK

Sukulenty se vyvíjely v suchých oblastech světa a z těchto stanovišť vycházejí i jejich podmínky pro úspěšné pěstování. To znamená, že potřebují dobře propustný substrát, hodně světla, čerstvý vzduch, dostatek vody během růstu a sucho a chlad v období vegetačního klidu. Pokud rostlině neposkytneme zimní spánek a letní slunění, květů se nedočkáme. Většina druhů je odolná mrazu do – 3 °C. Světlé odstíny sukulentu umisťujeme na plné slunce, mírně je stíníme jen před poledním žárem. Zaléváme vydatně, ale před další zálivkou necháme půdu vyschnout. Čím více vody a hnojiva tato rostlina dostane, tím rychleji poroste. Během zimních měsíců chráníme před mrazy, nejlépe přemístíme nádoby do zimní zahrady. Agáve přesazujeme jen v případě nezbytnosti na jaře do nízké nádoby jen o kousek větší než stávající.

Množení

Květ Agáve, foto med

Květenství vyrůstá na výrazném, velkém a kulatém stvolu o výšce kolem 1 až 3 metrů. Jeho tvar je mírně zakřivený, zbarvení může být narůžovělé až nafialovělé. Po odkvětu hlavní rostlina, které bývá již okolo deseti let, odumírá. Kolem ní vyrůstají malé boční rostliny. Tímto způsobem se snadno rozmnožuje. Dobře se rozmnožuje i řízky, které před vsazením do substrátu necháme pár dní nasucho (1-2 týdny). Po zasazení je nezakrýváme a zaléváme velmi mírně. Množit agáve lze i semeny, k vyklíčení potřebují teploty mezi 21 – 26 °C.

Zdraví prospěšné účinky

Agave, folo med

Listy, květy i květní stvoly agáve jsou jedlé a plné sladké šťávy, ze které se vyrábí cukru podobné sladidlo na bázi fruktózy. Toto sladidlo je vhodné i při léčbě obezity, protože má o polovinu méně kalorií než jiné cukry a obsahuje insulin. Šťáva obsahuje saponiny, které mají protizánětlivý účinek a posilují náš imunitní systém. Má i antibakteriální účinky, urychluje hojení řezných ran a odřenin. Také snižuje hladinu cholesterolu, podporuje správné fungování střevní mikroflóry a vstřebávání živin.

Použití a přínos Agáve

Agave americana, foto med

Mexičané tuto rostlinu používají jako tradiční součást stravy již staletí. Je zdravá i chutná. Květy mohou vážit až jeden kilogram, velké jsou i květní stonky – uplatňují se ve formě sladké opečené pochoutky. Z Agave americana se vyrábí známá tequilla, která se destiluje ze zkvašené šťávy. Také z ní Mexičané vysazují ochranné živé ploty. V našich krajích se nejčastěji pěstuje jako okrasná rostlina v přenosných nádobách.

Přejít nahoru