Houby málo známé – recepty 2

Méně známé houby 2 - zde stročky, masáky a bedly
Stročky, masáky a bedly, foto med

Někteří houbaři by nesebrali v lese jinou houbu než pravý hřib, někteří ale vědí, že jsou i jiné, a velmi chutné houby. Patří mezi ně například Stroček trubkovitý, kotrč kadeřavý, masák neboli muchomůrka růžová anebo různé druhy holubinek. Podíváme se, co si z nich dobrého můžeme připravit.

Zásadou je sbírat houby, které bezpečně známe. Také do lesa můžeme vyrazit s houbařem, o kterém víme, že houby dobře zná, a necháme se od něj poučit. Také ve větších městech existují mykologické poradny. Nejsme-li si jisti, raději si pochoutku odpustíme, než abychom skončili s vypumpovaným žaludkem.

Černý kuba ze Stročku trubkovitého

Černý kuba, foto med

Ingredience: 500 g čerstvého nebo velkou hrst sušeného stročku trubkovitého, 250 g krup, 1 cibule, 2-3 stroužky česneku, sůl, kmín, omastek.

Příprava: Kroupy propereme v sítu pod tekoucí vodou, pak je prolijeme vodou vroucí a dáme vařit v poměru 1 díl krup a 3 díly osolené vody. Přidáme malý kousek másla pro zlepšení chutě. Sušené houby necháme nabobtnat ve studené vody, čerstvé jen pokrájíme. Nakrájenou cibuli necháme na omastku zesklovatět, přidáme houby, sůl, kmín a dusíme doměkka. Měkké kroupy scedíme, propláchneme, omastíme a promícháme je v pekáčku s houbami a utřeným česnekem. Kubu krátce zapečeme.

Stroček trubkovitý

Stroček trubkovitý má poněkud odpuzující zevnějšek, ale je to jedlá a velmi chutná houba z rodu liškovitých. Najdeme ho od srpna do listopadu v lesích všeho druhu, nejčastěji v bukových. Tmavou houbu ve tvaru malého trychtýře 5–8 cm vysokého si snad nelze s ničím jiným splést. Dobře se suší, je chutný naložený do octa a kromě kuby se připravuje i jako falešná husí krev.

Gulášová polévka z kotrče kadeřavého

Gulášová z kotrče, foto med

Ingredience: Středně velký kotrč kadeřavý, 250 g brambor, 1 cibule, 1 lžíce tuku, 1 lžíce mouky, sůl, kmín, sladká paprika, česnek, majoránka, olej.

Příprava: Očištěný kotrč kadeřavý pokrájíme na kostky. Pokrájenou cibuli necháme na oleji zesklovatět, přidáme houby, osolíme, okmínujeme a necháme dusit do vysmahnutí šťávy. Zaprášíme moukou, poté stáhneme z plotny, vmícháme mletou papriku a zalijeme vroucí vodou. Přidáme očištěné a na kostičky nakrájené brambory a vše společně dovaříme. Nakonec polévku dochutíme utřeným česnekem a majoránkou.

 Kotrč kadeřavý

Houba Kotrč, foto med

Kotrč kadeřavý je jedlá a výjimečně chutná houba, která vypadá tak trochu jako květák. Roste od srpna do konce října a může dorůst až 30 centimetrů. Je vhodný do polévek, omáček, na přípravu houbové smaženice, guláše, rizota i pod masa a do nádivek.

Masák v sádle – pomazánka na chlebíčky

Masáky v sádle, foto med

Ingredience: 500 g očištěných masáků, 250 g sádla, sůl, kmín, čerstvý tymián.

Příprava: Masáky nakrájíme na větší kousky, okmínujeme je a dusíme do vydušení šťávy. Poté přidáme sádlo a pomalu ho rozpustíme. Necháme na plotně na mírném plamenu probublávat tak dlouho, dokud se houby úplně nezbaví vody. Nakonec osolíme a přidáme nadrobno nasekaný tymián. Necháme ztuhnout a mažeme na čerstvý chléb, pečivo nebo topinky. Můžeme i zavařit.

Masák, Muchomůrka růžovka

Masáky, foto med

Masák, růžovka, muchomůrka načervenalá nebo růžová roste od června do října v listnatých i jehličnatých lesích, i na jejich okrajích nebo v trávě poblíž lesa. Odstín růžové barvy klobouku může být úplně světlý nebo tmavý, podle prostředí, v němž roste. Na rozdíl od jedovatých muchomůrek, které jsou pod kloboukem bílé, je narůžovělý a neroste z kalichu. Tato houba mívá velmi často červivou nohu. Často je považovaná za naši nejchutnější jedlou houbu.

Houbová žemlovka z holubinek

Houbová žemlovka, foto med

Ingredience: 1 veka, 500 g holubinek, 1 cibule, omastek, sůl, kmín, pepř, mléko, 1 vejce

Příprava: Očištěné holubinky (klobouk – pokud jde – oloupeme) nakrájíme na plátky. Zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme houby, sůl, kmín a pod pokličkou podusíme doměkka. Veku nakrájíme na plátky a namočíme do mléka, ve kterém jsme rozkvedlali vejce. Do vymaštěného pekáčku klademe namočené plátky těsně vedle sebe, pak obložíme stěny. Do vytvořeného korýtka dáme dušené houby a zaklopíme opět máčenou vekou. Navrch poklademe tenké plátky hery nebo jiného omastku a zapečeme v troubě dozlatova. Hotovou žemlovku můžeme posypat strouhaným sýrem.

Holubinky

Houby Holubinky, foto med

Holubinky rostou v lese i na mýtinách, pod listnáči i jehličnany, jednotlivě nebo ve skupinách ve všech možných barvách, a to od června do počátku listopadu. A jedině u holubinek platí pravidlo, že je můžeme zasyrova ochutnat a pokud nemají štiplavou nedobrou chuť, tak budou jedlé. Nejchutnější jsou holubinky zelené a namodralé, které patří nejtvrdším a k nejkompaktnějším holubinkám. Ne příliš dobré jsou ty žluté a nejedlá je známá jasně červená holubinka vrhavka.

Přejít nahoru