Jak tapetovat

tapety se vzorem pírek
Jak tapetovat, foto archiv

Stěny pokryté zajímavými barvami a ornamenty zvládneme snadněji, když je vytapetujeme, nežli vymalujeme. Tapetování zvládneme bez problémů sami, stačí jen chtít a mít a nápad jak. Na trhu je poměrně slušný výběr tapet, lepidel, bordur i potřebného nářadí. Jak tapetovat? Než se vydáme na nákup, změříme délku a výšku stěn a vypočítáme, jaké množství rolí tapet budeme potřebovat.

Počítáme-li s rolí standardní šíře 53 cm a délky 10 m, což vystačí přibližně na 5 m2 plochy, snadno množství materiálu vypočítáme. S ohledem na vzor tapety připočteme rezervu. Při nákupu tapet si ověříme, zda mají všechny role na obalu vytištěné stejné číslo, aby všechny měly stejný odstín vzorku.

Přípravné práce

Papírová tapeta, foto med

Tapetovaný pokoj pokud možno vyklidíme tak, aby byl všude ke stěnám volný přístup. Nábytek zakryjeme ho fólií. Není-li stěna hladká, použijeme raději tapety reliéfní nebo ražené, protože hladké by vady jen zvýraznily. Nebudeme-li tapetovat strop, zvážíme jeho výmalbu.

Vzory tapet a ukončování

Vzory tapet, foto med

Nejsnáze se pracuje se tapetami bez vzoru nebo se vzorem velmi drobným. Volíme-li vzorované, stříháme je tak, aby vzor na sebe navazoval. Mějme ale na paměti, že výraznější vzory místnost zmenšují. U stropu lze tapety ukončit nalepením pásu bordury nebo upevněním polystyrénové lišty. U podlahy použijeme například ukončovací podlahové lišty.

Druhy tapet

Tapety dělíme na papírové střední, papírové těžké, strukturované, tapety s vlákninou hrubou, s jednoduchou vlákninou střední, s vlákninou exkluzivní, tapety tlačené, tapety textilní podlepené papírem, tapety vinylové, vliesové, zateplovací, textilní, tapety 3D, samolepicí fólie a fototapety.

Potřeby pro tapetování

Připravíme si tapety a lepidlo doporučené výrobcem ke zvolenému druhu. Dále stabilní stůl, čistý kbelík na lepidlo, hranatou štětku nebo široký štětec, řezák, nůžky, kovový úhelník, metr, olovnici pro vyznačení svislé přímky pro první pruh tapety a provázek, kartáč, přítlačný váleček, schůdky.

Příprava podkladu

Natřená tapeta, foto med

Perfektní podklad pro tapetování je suchý, rovný a savý. Malé opravy zvládneme sami. Malé trhliny a díry po hmoždinkách vyplníme tmelem a uhladíme stěrkou. Větší trhliny překryjeme pásky na trhliny.

Postup tapetování

Jídelna s jednou vytapetovanou stěnou, foto med
  1. S výjimkou vliesových tapet, kdy se lepidlem natírá stěna, potíráme lepidlem většinou tapety. Naměříme potřebnou délku včetně rezervy, označíme ji tužkou a ustřihneme.
  2. Tapetu umístíme jedním koncem na okraj pracovního stolu a na střed naneseme silnou vrstvu lepidla, kterou roztíráme od středu k okrajům, natřenou část pak přesuneme přes hranu stolu a pokračujeme v roztírání.
  3. Natřenou tapetu složíme směrem ke středu natřenou plochou k sobě a pak ještě několikrát napůl a odložíme, aby lepidlo řádně nasáklo. Tapeta se působením lepidla rozpíná. Čím je silnější a těžší, tím děle to trvá (těžké až 15 minut). Nalepíme-li je předčasně, mohou se vytvořit vrásky a bubliny.
  4. Na stěnu namočeným provázkem vyznačíme horní linii, od které tapety lepíme. Podle olovnice pak narýsujeme svislou čáru a podél ní lepíme díl prvního pruhu. Když se kryje s ryskami, uhladíme ho kartáčem a rozvineme i zbytek. Uhlazujeme od středu do stran. Přebytečné lepidlo odstraníme vlhkou houbou.
  5. Spodní část urovnáme podél podlahové lišty. Tapetu přitlačíme ke kraji mezi stěnou a podlahovou lištou, aby se vytvořil přehyb. Poodlepíme ji od stěny a podél přehybu odstřihneme. Znovu přitiskneme na stěnu a uhladíme.
  6. Na první pás tapety navážeme další tak, aby oba pásy a jejich vzory přesně navazovaly. Okraje zpevníme přejetím válečkem nahoru a dolů podél spojů.
Přejít nahoru