Jan 082012
 

Atraktivní vzhled cykasů láká především mladé lidi, kteří touží po něčem novém a zvláštním. Cykasy (Cycas revoluta) mají kožovité zpeřené listy, které vyrůstají z dekorativních ztlustlých kmínků a jsou uspořádány do symetrické růžice. Ačkoli vzhledem připomíná palmy a bývá mezi ně řazen, cykas je ve skutečnosti kapradina.

Přibližně před dvěma sty miliony let byly rostliny čeledi cykasovitých hojně rozšířené. Do dnešních dní však přežilo pouhých osm druhů. Cykasy, možná nejstarší rostliny světa, pocházejí z jihovýchodní Asie a Japonska. K dostání jsou na trhu pouze mladé rostliny Cycas revolta, které stále rostou divoce v Japonsku a na Tchaj-wanu. Tato rostlina má nádherné listy připomínající ptačí peří, které se postupně rozvíjejí. Za příznivých podmínek se dožívá vysokého věku, dorůstají maximálně třímetrové výšky.

Stanoviště

Pro pěstování je nejvhodnější cykas umístit na světlé místo. Vyžaduje teplé, světlé stanoviště chráněné před přímým poledním sluncem.

Pěstování

Vzhledem k tomu, že cykasy rostou neuvěřitelně pomalu, měli by se jejich pěstováním zabývat spíše lidé trpěliví. Každý rok totiž vyroste jen jeden jediný list. Kořenový bal udržujeme v létě rovnoměrně vlhký, v zimě zálivku pochopitelně výrazně omezíme. Zemina v pěstební nádobě může občas, ale nikdy ne úplně vyschnout. Naopak bychom si měli dát pozor na přelití, které stejně jako voda stojící delší dobu v misce rostlině velmi škodí. Rostliny přesazujeme přibližně jednou za dva roky. Pěstební substrát by měl být kyselejší, zeminu pro pokojové rostliny proto obohatíme z poloviny rašelinou. Ve vegetačním období, které trvá od března do srpna, je vhodné každých čtrnáct dní cykas slabě přihnojit kombinovaným hnojivem.

Použití a přínos

Cykas (Cycas revolta) je velmi zajímavou, dekorativní rostlinou, která se hodí především do moderních bytů. A také do takových, v nichž se snoubí moderní prvky s retro stylem. Vyniknou ale pochopitelně i v bytech zařízených starožitným nábytkem. Nejlépe vyniknou jako solitéry, kdy je právě možné obdivovat jejich nádherné listy a symetrickou růžici. Zajímavého efektu ale dosáhneme i tím, když sesadíme více rostlin pohromadě