Zasklení rozbitého okna

rozbitá skla v oknech
Zasklená okna, foto med

Po odstranění tmelu nebo lišt a vytahání střepů skla můžeme rám okna nebo dveří zasklít. Když se sklo rozbije, rohové spoje na rámu se mohou rozevřít nebo jinak deformovat. Před zasklení rozbitého okna se proto nejdříve podíváme, je-li nutné opravit okenní rám. Ten může být zkřížený, drhnout kvůli silné vrstvě barvy, také se rám mohl roztáhnout, zvlnit či zbobtnat.

Jak rozbité sklo odstranit z rámu, zjistit rozměry pro sklo nové, jak skleněnou tabuli řezat a lámat píšeme ZDE.

Oprava okenního rámu

Okno, foto med

Aby se rám nekřivil, musíme do jeho rohů upevnit malé kovové štítky ve tvaru L. Zapustíme je do dřeva, zakytujeme a přetřeme dvěma vrstvami laku, aby nebyly vidět. Pokud však okno při zavírání drhne kvůli příliš silné vrstvě barvy, seškrabeme nátěr až na dřevo. Raději než horkovzdušnou pistoli použijeme, chemický odstraňovač barev, neboť působením horkého vzduchu by mohlo sklo prasknout. Pokud se rám vlhkem roztáhl či nabobtnal, ohoblujeme trochu dřevo na hraně podél kliky a rám okamžitě natřeme základní, a pak krycí barvou, aby dřevo zůstalo suché.

Tmelíme okenní tabulku

Tmelení okna, foto archiv

Dlátem z drážky v rámu pečlivě odstraníme starý kyt. Dáváme při tom pozor, abychom nepoškodili dřevo rámu. Pokud tam jsou, vytáhneme kleštěmi stará pera, která drží sklo v rámu. V kovových rámech jsou speciální sklenářské příchytky, které můžeme použít opakovaně. Připravíme si na správnou velikost uříznuté sklo a sklenářská kyt. Tento tmel nejdříve prohněteme rukama tak, aby se zahřál a změkl, a pak ho palcem a ukazovákem pozorně vtlačíme do drážky. Zasadíme novou okenní tabulku do kytu tak, aby po všech stranách bylo přibližně stejně místa. Tabulku zatlačíme do kytu, čímž kyt stlačíme. Sklo poté zajistíme sklenářskými hřebíky (pery), které zatlučeme asi 30 centimetrů od sebe. V kovových rámech zasadíme příchytky na jejich původní místo. Opět hněteme tmel a podél rámu opět naneseme vrstvu. Pak ji zahladíme hranou sklenářského nože tak, aby s oknem svírala úhel 45 stupňů. Z vnitřní i vnější strany okna odstraníme přebytečný tmel a dva týdny ho necháme tvrdnout. Teprve pak kyt i všechny spoje zakryjeme barvou na rámy oken.

Zasklívání do lišt

Zasklená okna, foto med

Zasklení rozbitého okna se v případě prosklených dveřích místo tmelu většinou používají dřevěné zasklívací lišty. Při výměně skla je obvykle můžeme znovu použít. Nejprve vypáčíme lišty po stranách ven – vytáhneme hřebíčky, kterými jsou upevněny. Lišty přebrousíme dohladka brusným papírem se zrnitostí 100. Po očištění rámu můžeme uložit tabulku skla do lůžka. Zasklívací lišty připevníme ocelovými hřebíčky s malými hlavami, které zapustíme tak, aby nebyly po přetření krycím nátěrem nebyly zřetelné ani na pohled, ani hmatem.

Přejít nahoru