Tipy pro velikonoční výzdobu

Velikonoční květinové aranžmá kombinované s kraslicemi a pírky
Velikonoční aranžování, foto med

Jaro, které zahrnuje i Velikonoce, je optimistickým obdobím ve znamení rodících se mláďat, svěží zeleně a květů, kam se jen podíváme. Jarní kytice vyjadřují radost z nového života, a proto mají hýřit jasnými barvami. Tipy pro velikonoční výzdobu budou především o jarních květinách, doplněných vajíčky a figurkami, které tyto nejznámější svátky jara symbolizují.

Velikonoční zajíci, foto med

Typickými jarními květinami, kterými můžeme v tomto období vyzdobit svůj byt, jsou zejména narcisy, modřence,  kosatce,  frézie, pryskyřníky, tulipány,  sasanky,  řebčíky  a hyacinty.  Všechny se vyznačují veselými barvami květů, z nichž mnohé navíc i voní. K jarním dekoracím patří různé mističky (mohou připomínat ptačí hnízdečka nebo vodní hladinu, která je ozvláštněna několika květy) i košíčky, v nichž jsou v aranžovací hmotě vytvořené miniaturní jarní krajinky.

Žlutá dekorace

Žlutá je symbolem životodárného slunce i mládí. Nejvýraznější žlutou i širokou paletou všech jejích odstínů disponuje jednoznačně narcis, který navíc ještě nádherně voní. Pryskyřník přehlédneme jen stěží. S jejich květy se dá velmi dobře pracovat. Můžeme je například naaranžovat do malé mističky, kdy jejich stonky zkrátíme na minimum a květ položíme na vodní hladinu. V kombinaci s fréziemi, které omamně a přitažlivě voní získáme báječné aranžmá na velikonoční stůl. Do skořápek od velkých vajec zasadíme žluté botanické tulipány, aranžmá pak bude představovat čerstvě vylíhlá housátka.

Aranžmá s vajíčky

Aranžmá s vajíčky, foto HKK

Z vrbových větviček si upleteme hnízdo, vysteleme ho chomáčky slámy a položíme na ně vajíčka. Zajímavě také vypadá i dekorace, kdy bílá vajíčka naaranžujeme do čtyř květináčků se zasazenými bílými nebo modrými ladoňkami. V květináčích jsou na povrchu poházené modré korálky. Skvělým tipem jsou vyfouknutá křepelčí vajíčka napíchnutá na ozdobných větvičkách, které zasuneme do pestré velikonoční kytice.

Moderní i klasické obaly

Pryskyřník, foto HKK

Hyacint ve skleněném obalu nebo váze vypadá dobře, cibule ani není nutné zakrývat, omytím zeminy z kořenů dosáhneme zajímavého dekorativního efektu. Nádherná struktura rostliny potom v průhledné nádobě plně vynikne. Tradičnější obal zase dodá hyacintu charakter hrdý a vzhled téměř královský, ideální pro klasicky zařízený interiér. Bílá i pastelové barvy navozují decentní, romantickou atmosféru. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy jednoznačně poutají pozornost. Usilujeme-li o veselý a hravý dojem, dosáhneme ho zkombinováním různých barev květů.

Květy jara

Modřence, foto med

Tulipány stejně jako narcisy patří mezi květiny, které nám nejsilněji evokují jarní atmosféru. Svým symbolickým významem ztělesňují slávu, oddanost, rozjímání a lásku. Chceme-li kombinovat narcisy s jinými květinami, nesmíme zapomínat, že čerstvě seříznuté narcisy uvolňují šťávu, která může jiným květinám škodit. Řešením může být použití aranžovací hmoty, díky níž jej můžeme kombinovat společně s jakýmikoli květinami. Modřenec velmi dobře vynikne v malých kytičkách, je květinou, která k nám přináší jaro s jeho typickou vůní. Když si kytici přineseme domů, odřízneme 3 centimetry stonku a chvíli ji ponecháme ve váze zabalenou, než se napijí vodou. Do vody přidáme výživu pro řezané květiny.

Přejít nahoru