Jarní vůně hyacintů

Aranžmá červených hyacintů s růžemi a motýly
Červené hyacinty a růže, foto HKK

Pokud bychom volili nejvoňavější rostlinu jara, určitě by vyhrála vůně hyacintů. Dokáže nádherně provonět celý byt svěží přírodní vůní, která evokuje tolik očekávané jaro. A i když ještě na studených záhonech nekvetou, vypěstujme si je doma v příhodných nádobách. Delikátní vůně hyacintů potěší, a krásný tvar květenství i jednotlivých květů se vyskytují v poměrně široké škále barev.

Bílé hyacinty, foto HKK

V Nizozemsku, odkud k nám přišly, byly hyacinty populární už v 18. století, kdy se již pěstovalo přes 2000 kultivarů. A dodnes zůstalo Nizozemsko zemí, kde se hyacinty pěstují nejvíce. Tip od nizozemského floristy Tima van Leipsiga: „Hyacint vykvétá při teplotě 16 – 20 °C. Obvykle kvete 21 dní, při vyšších teplotách to bude ale kratší doba. Hyacint není na péči náročný, kořenový bal udržujte mírně vlhký. Ani přihnojování není nutné.“

Barvy hyacintů

Různobarevné hyacinty, foto HKK

Květy a vůně hyacintů mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. To je natolik bohatá paleta barev, že si vybere každý, ať již podle oblíbené barvy či momentální nálady. Barvu květu můžeme poznat i u zeleného poupěte: z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré modrý. Bílá a pastelové odstíny růžové a fialové pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy zase poutají pozornost. Pokud usilujeme o veselý a hravý dojem, dosáhneme ho kombinací různých barev květů, například bílé, růžové, oranžové a žluté.

Rychlení bez zeminy

Žluté a fialové hyacinty, foto HKK

Hyacinty můžeme rychlit zcela bez zeminy. Dokonce existují k tomuto účelu vyvinuté speciální vázičky, které připomínají nahoře otevřené přesýpací hodiny. Pokud je máme, naplníme je ve spodní polovině vodou. (Nemáme-li speciální vázu, vybereme jinou vhodnou lahvičku, skleničku či vázičku, kde bude moci být cibule v suchu a kořínky z ní rostoucí ve vodě). Do vázičky vložíme cibuli tak, aby se kořenovou částí dotýkala vody. Nádobu postavíme na chladné a tmavé místo, kde se vytvoří kořeny, jež porostou do vody. Cibulky s kořeny potom přeneseme na teplejší místo, které by však mělo být také tmavé, dokud kořeny nedosáhnou na dno vázičky. Teprve potom ji přeneseme do světlého pokoje.

Obal na květináč

Růřové hyacinty, foto HKK

Tradičnější obal, například proutěný košíček nebo váza s barokním nádechem, naopak dodá hyacintu zcela jiný charakter − hrdý, téměř královský vzhled, který je ideální pro klasičtěji či rustikálněji zařízený interiér. Hyacint v keramickém či skleněném obalu nebo váze dostává velmi moderní vzhled. Často se setkáváme s tím, že cibule a kořeny jsou viditelné, což působí přitažlivě, a navíc nádherná struktura rostliny v průhledné nádobě ještě více vynikne a my tak máme možnost pozorovat růst rostliny každým dnem, téměř v přímém přenosu.

Hyacinty na balkonech a terasách

Hyacint východní, foto med

Velmi oblíbené je pěstování rostlin v truhlících a jiných nádobách na balkonech. Na jaře se náš životní prostor díky teplejšímu počasí rozšiřuje i o prostory, jakými jsou balkony, terasy, patia či obytné zahrádky. Pokud jsme na podzim nezasadili cibuloviny do půdy, nic není ztraceno. Vysadit do venkovních truhlíků či jiných okrasných nádob můžeme i hrnkové hyacinty můžete na jaře přesadit a vyzdobit jimi balkon či terasu a hlavně si pohledem na ně zpříjemnit každý den. Na balkon se velmi dobře hodí přírodně laděné aranžmá z hyacintů, například v květináči z kůry a doplněné zeleným mechem nebo může být několik hyacintů sesazeno do kovové nádoby.

Potěší jako dárek

Hyacinty s kočičkami, foto HKK

Vůně hyacintů, křehká krása, úžasné barvy – to jsou atributy, které by neměly chybět žádnému dárku. Hyacint, náležitě dozdobený, se může stát hezkým dárkem k svátku či narozeninám lidem narozeným na konci zimy a začátku jara. A je také spousta důvodů, proč si koupit hyacint jen tak pro sebe. Na jaře potřebujeme dodat energii, zlepšit náladu a to všechno hyacinty umějí.

Přejít nahoru