Správná matrace pro dobré spaní

manželská postel se zdravotní matrací
Matrace z viscoelastické líné pěny, foto med

Chceme-li si ve spánku dobře odpočinout, měli bychom ležet tak, aby páteř byla v přirozeném fyziologickém tvaru a ramenní i kyčelní klouby měkce, ale pružně zabořené. V této poloze se celkově uvolní kostra, svalstvo i šlachy a naše tělo dokonale regeneruje. Pro takovou regeneraci je podstatné vybrat si dobrou postel, kvalitní rošt, ale především je důležitá správná matrace.

Protože má ale každý z nás trochu jiná měřítka a požadavky, doporučují odborníci, abychom s výběrem postele nepospíchali a poležení v ní si bez ostychu vyzkoušeli ještě předtím, než zvolený kus zaplatíme. Zda je správná matrace si ověříme, zda je vhodná právě pro nás, a to podle několika faktorů:

Kvalitní latexové matrace vydrží i řádění dětí, foto med

Rozměry

Na krátké a úzké matraci se asi dobře nevyspíme. Dostatečně velký lehací prostor je takový, kdy délka lůžka je o 20-30 centimetrů delší než výšku naší postavy. Měříme-li 170 cm, je dvoumetrová postel ideální, ale pokud máme nad 190 cm, potřebujeme nadstandardní délku postele 220 cm. Šířka postele by rozhodně neměla být užší než 80 centimetrů, pohodlnější je ale 90-100 centimetrů na osobu.

ha

Při výběru matrace musíme také brát v úvahu naši hmotnost. Většina prodávaných matrací je označena maximální hmotností, pro kterou je určena. Ne každý ví, že ani do manželské postele nekupujeme obě matrace stejné, ale každou podle váhy uživatele. Matrace navíc bývají rozděleny podle tří až čtyř stupňů tvrdosti (1 – nejměkčí, 3,4 – nejtvrdší).

Cena a charakter užívání matrace

Kvalita matrace roste úměrně s cenou. Nejvíce peněz vydáme za matrace z latexu nebo ze studených a viscoelastických pěn. Matraci nakupujeme i podle určení. Pro příležitostné spaní na chatě či chalupě, na lůžko pro hosty apod. postačí levnější typy, například polyuretanové nebo pružinové matrace. Jejich největší předností je jejich vzdušnost. Na každodenní spaní si raději připlatíme, nebo o potřebnou částku ošidíme jiné bytové zařízení, třeba sedačku nebo koberec. Protože na dobrém spaní záleží mnohé, mimo jiné i naše pracovní výkonnost.

Zdravotní problémy

Máme-li nějaké zdravotní problémy, měli bychom si matraci vybírat mezi těmi s nejkvalitnějšími materiály, jakými je např. Viscoline tzv. líná pěna, která zabraňuje proleženinám, latex, který se nejlépe přizpůsobí našemu tělu a omezí protitlak způsobující bolesti a tím i časté otáčení se na matraci. Kromě výběru matrace přihlédneme i k výběru postele, která by měla být vyšší, než je běžná postel. To proto, že z vyšší postele se lépe vstává.

Měkkou nebo tvrdou matraci?

Sendvičové matrace, foto med

Matrace jsou tvrdé (hard), středně tvrdé (medium) a měkké (soft). Příliš měkká matrace nebo prověšená drátěnka nám při nočním převalování zatěžuje a blokuje páteř. Ke změnám polohy přitom dochází ve spánku poměrně často a s nimi spojená námaha snižuje regenerační účinky. Na druhou stranu příliš tvrdá matrace také není pro nás zdravá, protože páteř přetěžuje, hrozí poškození plotének a navíc bodové tlaky snižují prokrvování. Správná matrace při poloze na boku zachová páteř rovnou a v poloze na zádech v jejím přirozeně zakřiveném tvaru. U výběru tuhosti matrace hraje důležitou roli naše váha, věk a zdravotní stav. Výběr je ovšem individuálním, ale obecně platí, že v mladším věku většinou volíme matraci tvrdší, a čím jsme starší, tím volíme matraci měkčí.

Složení matrace

Zdravotní matrace s pracím potahem, foto med

Pro výrobu matrací bývají používány technicky dokonalé materiály. Jejich důležitou součástí je i použitý potahový materiál. Ten nejvhodnější je savý, prodyšný, nejlépe z upravené bavlny, zabraňující tvorbě mikroorganismů, jako jsou bakterie, roztoči a plísně. Navíc by měl být potah matrace snímatelný, aby ho bylo možné vyprat. Tím je zlepšují hygienické vlastnosti matrace a také se prodlužuje její životnost. Materiály, z nichž jsou matrace:

Pěnové polyuretanové matrace (molitan)

Sendvičové matrace, foto med

je nejjednodušší a nejlevnější. Hodí se však spíš pro příležitostné spaní. Pěna se výborně přizpůsobuje anatomickému tvaru těla. Důležité je vědět, že není vhodné ukládat molitan na lamelový rošt, vyžaduje pevnou podložku. Výhodou je speciální protiplísňová ochrana molitanu, ale i tak bychom matraci měli čas od času provětrat a v zimě nechat ji postavit na pár hodin na mráz, který zničí roztoče.

Pružinová matrace

Kvalitní pružinové matrace patří k nejvyhledávanějším. foto archiv

je trochu ošidná věc. Na levné typy raději rovnou zapomeneme, protože mají krátkou životnost, velice brzy se proleží, a v mnoha případech se uvolní pružiny a prorazí potahem. Na druhou stranu kvalitní pružinové – taštičkové matrace zajišťují optimální ortopedickou polohu páteře a neomezují krevní oběh a nervovou síť. Navíc stabilizují tělesnou teplotu a omezují tak přehřátí a pocení nebo naopak prochlazení – díky pružinové kostře jsou duté a mohou dokonale odvětrávat. Jsou vhodné pro pevné rámy, rošty z masivního dřeva i lamelové rošty.

Latexové matrace

Matrace latexové jsou pružné a jsou ideální pro polohovací rošty. foto archiv

mají jádro z odlitku směsi přírodního a syntetického latexu. Toto jádro má perforované kanálky, které vytvářejí v ploše matrace zóny různé tuhosti a zároveň slouží k odvětrávání. Latexové jádro se vyznačuje vyšší životností než klasické pěny a bodovou elasticitou, která umožňuje dokonalé vykopírování těla podle zatížení. Matrace obsahuje tepelně-izolační vrstvu ze syntetického vlákna a je vhodná na lamelové rošty.

Matrace z viscoelastické líné pěny

se tvaruje podle našeho těla na základě tělesné teploty. Tato správná matrace patří k velice oblíbeným.

Zdravotní matrace

na principu vodní postele zaručuje rovnoměrné rozložení tlaku na celou páteř a umožňuje, aby byla v přirozené fyziologické poloze během spánku. Odstraňuje ale hlavní nevýhodu celoplošné vodní matrace – její neprodyšnost, která zabraňuje samovolnému větrání matrace. Konstrukce matrace umožňuje dokonalé samovolné odvětrávání zespodu a vlastní mikroklima, tepelná samoregulace se vytváří přikrývkou.

Futon

Futon. foto archiv

je poměrně tuhá, ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů, nenáročná na údržbu (jednou za měsíc bychom měli umožnit k futonu přísun vzduchu z obou stran). Rouna přírodních vláken, která mají až 5x vyšší schopnost absorbovat a rychle vydat vlhkost, vytváří pro tělo během spánku příjemné a suché prostředí. Vyrábí se nejčastěji v kombinaci s rámem. Tuto rozkládací pohovku můžeme používat pro každodenní spánek.

Dobrý spánek

Matsu, futon. foto archiv
  • Před spaním důkladně vyvětráme, pokud možno necháme okno alespoň pootevřené po celou noc, případně alespoň nezavíráme dveře, protože vydýchaný vzduch způsobuje neklidný těžký spánek a hrozí probuzení s bolestí hlavy.
  • Teplá koupel a klid před ulehnutím navodí příjemné usínání.
  • Večeříme lehce a alespoň dvě hodiny před ulehnutím už nic nejíme. Také bychom měli být střízliví.
  • Účinné je, když chodíme spát a vstáváme přibližně ve stejnou dobu, nejkvalitnější spánek je ten do půlnoci.
Přejít nahoru