Šití záclon a závěsů

Na závěsy se upřednostňují látky z přírodních materiálů, jako je len a bavlna, a to i v nežehlivé úpravě
Průsvitný závěs, foto med

Holá okna přestala být v módě a opět jsou „in“ nejen záclony, ale i závěsy. Znovu oceňujeme jejich význam při dotváření konečné podoby interiéru – tím spíš, že moderní bytové textilie umožňují snadnou údržbu. Záclonovinu i dekorační látky na záclony koupíme většinou v metráži. Na závěsy se upřednostňují látky z přírodních materiálů, jako je len a bavlna, a to i v nežehlivé úpravě, ale do popředí se dostávají i látky z umělých vláken. Šití záclon a závěsů není nic složitého. Jejich nejdůležitější funkcí je stínit okna před příliš oslňujícím slunce.

Věšení závěsu, foto med

Záclony a závěsy plní estetickou funkci, chrání naše soukromí před pohledy zvenčí. Husté tkaniny zachycují prach pronikající do bytu z ulice, pohlcují oslnivé světlo a hluk, tepelně izolují a příznivě ovlivňují i akustiku místnosti.

Vhodné látky

Lehký bavlněný závěs, foto TAM

Vybírat je můžeme ze široké škály barev, vzorů i druhů materiálů, a touto volbou dotvoříme interiér bytu od jednoduchého a elegantního přes příjemně veselý až k vážnému a důstojnému. Moderní bytové textilie jsou vyráběné většinou v takové úpravě, která umožňuje snadnou údržbu, některé jsou dokonce z nehořlavých materiálů.

Užitečné doplňky

Kovové narážecí kroužky, foto archiv

K užitečným doplňkům patří narážecí kroužky, které usnadňují věšení závěsů – jednoduše je skrze kroužky navlékneme na záclonovou tyč. Velmi šikovné při šití závěsů a záclon jsou řasící pásky, které slouží k řasení závěsu a jeho snadné pověšení na háčky garnýže. Jedná se o bavlněný tkaloun s vetkanými šňůrkami pro řasení, který všijeme do horní části závěsů. Výšku, pevnost a typ pásky volíme podle typu závěsu a požadovaného typu řasení. Pokud jde o barvy, v nabídce jsou plně transparentní pásky pro záclony a bílé pásky pro dekorační látky. Vyšší pásky mají dvě nebo i tři řady kapsiček pro alternativní uchycení na tyč, umožňující u rustikálních typů garnýže zavěšení pod tyč, i zakrytí tyče u technických typů. Například univerzální řasící páska má nastavené řasení v pravidelných intervalech.

Šití jednoduchých závěsů a záclon

Závěs, foto med

Pásku našijeme na horní okraj záclony, povytáhneme na jedné straně šňůrku a buď ji zašijeme nebo na ní uděláme uzel. Z druhé strany pak řasíme na požadovanou šířku okna, tedy vlastně na šířku garnýže. Pak také uděláme uzel nebo zašijeme a podle potřeby třeba zastřihneme. Jednoduché nepodložené závěsy jsou nejjednodušší a také nejlevnější variantou okenních závěsů. Navíc je snadno odhrneme, když potřebujeme, aby do místnosti pronikalo více světla.

Příprava šití

Řasící páska universální, foto archiv
  1. Na bavlněné nebo lněné látce stříháme podél vytažené nitě: nastřihneme okraj a jednu nit vytáhneme. Pokud musíme nastavovat, díly sešijeme středně dlouhým přímým stehem. Švy zastřihneme začišťovacími nůžkami a rozžehlíme.
  2. Založíme 1,5 až 2 cm na postranní lemy do rubu a sežehlíme je. Pak látku založíme ještě jednou, aby vznikl 2,5 cm široký dvojitý lem, ten přežehlíme, zašpendlíme a špendlíky přitom umisťujeme kolmo k okraji.
  3. Při šití lemů použijeme standardní přítlačnou patku a jehlu přiměřenou materiálu. Zvolíme středně dlouhý přímý šev a šijeme lemy po obou stranách budoucího závěsu.
  4. Na rubu vyznačíme 2,5 cm od kraje, ten založíme ke značce a přišpendlíme. Horní okraj řasící stužky přišpendlíme na záclonu či závěs 5 mm od přeloženého okraje. Prošijeme po obou stranách stužky, na kraji látky založíme a začistíme rohy.

Postup šití

Závěsy a záclony zútulňují interiér, foto med
  1. Položíme závěsy nebo záclony lícovou stranou navrch, změříme je od horního okraje a konečnou délku vyznačíme špendlíky. Druhý přehyb by měl být asi 9 cm od značky délky záclon a první by měl být zahnutí dospod ještě asi 5 cm.
  2. K zatížení můžeme použít závěsové závaží, které by mělo být zašité v dolním lemu nebo zezadu volně přišité k okraji. Díky tomu budou závěsy nebo záclony vypadat upraveně a jako by byly čerstvě vyžehlené.
  3. Lem otočíme podle linek vyznačených špendlíky, nejdříve ho zašpendlíme po obou stranách a pak vezmeme závěs nebo záclonu za postranní švy a natáhneme. Dolní lem se bude lépe skládat i špendlit.
  4. Pokud šicí stroj zvládne i zadní steh, sešijeme jím lemy, případně je sešijeme v ruce – toto se doporučuje na jednobarevných látkách. Šijeme skrytými stehy a potom sešijeme strany horního konce závěsů.
Přejít nahoru