Pokojové begónie – druhy a pěstování

Červeně kvetoucí Begonie korálová
Begonie korálová, foto med

Begónie se vyskytují v mnoha druzích, které se leckdy sobě ani trochu nepodobají. Některé pěstujeme pro jejich zajímavé olistění, zde asi nejznámější je Begonia Rex, jiné pro dlouhotrvající květy a další jako kvetoucí hrnkování, které vysazujeme do truhlíků a nejrůznějších nádob na balkony a terasy. Přiblížíme si typ kvetoucích pokojových begónií.

Červebě kvetoucí Begónie korálová
Velkokvěté hlíznaté begonie, foto med

Begónie s drobnějšími květy převážně pěstujeme pro celoročně zelené a dekorativní listy. Begónie dosahují výšky od patnácti centimetrů do třímetrových popínavých druhů. Dostaneme je po celý rok a také téměř po celý rok kvetou. Květy mohou být jak plnokvěté, tak i jednoduché, existuje nespočetné množství odstínů barev. Begónie zahrnuje obrovský rod kvetoucích i listových rostlin, které mají všechny nesouměrné listy.

Typy kvetoucích pokojových begónií

– S hůlkovými stonky

Begónie královská, Begonia Rex, foto med

Patří sem druhy: B. coccinea, jejíž listy jsou zespodu a na okraji červené, květy voskovité; B. Lucerna má bíle skvrnité listy a drobné růžové květy, složené z 30-60 květů, je možné vidět kdykoli během roku; B. argenteo-guttata . Tyto velké begonie, pokud je nebudeme seřezávat, mohou narůst do výšky až 180 cm. Její bambulovité stonky raději přivážeme k opěrnému kolíku. Begonia rex neboli královská begonie kvete bílými drobnými květy, ale její hlavní ozdobou jsou světle zelené listy s členitým okrajem a krásnou růžovou, karmínovou, stříbrnou, zelenou a cihlově červenou kresbou. Listy jsou uspořádány tak, že pokrývají v podstatě celé stonky. Nesmíme je nikdy rosit, jinak se na nich vytvoří nepěkné skvrny.

– Převislé typy

Begonia převislá, foto med

Mají tenké a převislé stonky a stopky květů. Typickou představitelkou je Begonia glaucophylla (B. limming-heiana). Hodí ze zejména do závěsných košů nebo na vyvýšené místo. Kvete růžově bíle. V zimě ji přemístíme na chladné místo, kde ji ponecháme s minimem zálivky až do jara.

– Keřovité typy

Begonie, Begonia goegoensis, foto med

Mají jakoby voskované listy a jednoduché květy růžové nebo červené barvy. Mezi nejčastěji pěstované patří B. semperflorens (voskovka). Její výška se pohybuje mezi 15 až 30 cm a ze všech begónií se nejsnáze pěstuje. Vyšlechtěná je do mnoha odrůd – odstíny listů jsou od žlutozelené až po tmavočervené, květy bílé, růžové, červené a oranžové. Tato begónie kvete kdykoliv během roku a dobře se jim daří i když je v sezoně vysadíme na záhony. Často jimi také vyzdobujeme hroby. Na podzim je opět hrnkujeme a ony v kvetení pokračují i v bytě. Haegana má velké listy, mezi nimiž se objevují světle růžové květy. Begonia fuchsioides má zajímavá převislá květenství, které se objevuje v zimě a trochu se podobá fuchsii. B. serratipetala naopak kvete v létě a má hluboce zařezávané listy. Do keříčkových begónií patří mnoho zajímavých odrůd a kultivarů.

Stanoviště

Kvetoucí vyžadují světlé místo, ale ne takové, kam dopadá přímé slunce. Květina preferuje dobře osvětlená stanoviště mimo přímé sluneční světlo v teplé místnosti.

Pěstování

Begonie, Begonia brevirimosa, foto med

Všechny druhy begónie vyžadují pravidelnou zálivku vlažnou vodou. Nesmíme přelévat, ani substrát nechat přesušit, také bráníme smáčení květů s listů. Aby rostlina krásně kvetla, každých čtrnáct dní ji přihnojíme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Begónie má ráda vzdušnou vlhkost, ale listy se nesmí nikdy rosit, jinak se na nich vytvoří nepěkné skvrny.

Množení

Výsevem, řízkováním, listové begónie listovými odnožemi.

Použití a přínos

Begonie, Begonia grandis, foto med

Begónie jsou nádherné ve skupinkách umístěné třeba na stole či okenním parapetu. Značně zlepšují vzduch. Jednou z jejich předností je, že některé z nich kvetou i v zimních měsících. Oživí tak interiér v době, kdy vše, co roste a kvete venku, odpočívá.

Přejít nahoru