Nové dveře v bytě

Nové dveře v pruhované stěně
Dveře od firmy Sapeli, foto archiv

Dveře rozdělují i spojují, záleží na úhlu pohledu. Měly by ale být s interiérem sladěné tak, aby náš domov logicky dotvářely, a s tímto vědomím je také budeme vybírat: montáž klasických dveří pak bude spíš záležitostí pečlivosti, než mimořádné zručnosti. Jiné to je u zasouvacích dveří, tam budeme muset začít u stavebních pouzder. Nové dveře – jejich výběr a nákup – je dobré řešit již ve fázi hrubé stavby nebo na počátku rekonstrukce.

Jednokřídlové zasouvací dveře, foto med

S projektantem dohodneme jaké dveře kde chceme, a také stavební firmu s našim záměrem seznámíme s dostatečným předstihem. Nicméně ani když se pro zasouvací dveře rozhodneme dodatečně, šikovný řemeslník by měl realizaci zvládnout.

Jaké dveře vybrat

Dvoukřídlé zasouvací dveře, foto archiv

Klasické vnitřní dveře mohou být z různých materiálů s velmi rozmanitými povrchy: z fólie, dýhy, mohou být z masivu či celoskleněné. Nejlevnější jsou foliované. Snadno se udržují, ale životnost mají kratší. Dražší jsou s povrchem z lakované dýhy, kvalitativně na ještě vyšší úrovni je laťovina a králem (ale i cenově) je masivní dřevo. Tím spíš, že celodřevěné výrobky bývají obohaceny kazetami nebo masivní dveřní rám má skleněnou výplň.

Před nákupem

Stavební pouzdro J.A.P. pro zasouvací dveře, foto J.A.P

Pro tradiční dveře nejdřív změříme světlou šířku a výšku dveřního otvoru, a změříme i tloušťku stěny nejméně na třech místech. Výšku vnitřních dveří stanoví česká norma na 197 centimetrů, ale pozor: ve světě se, zřejmě jak populace roste, prosazuje trend vyšší – 210 a více centimetrů. Náčrtek si vezmeme na nákup nových dveří sebou. Pozor samozřejmě musíme dbát na to, na kterou stranu se budou dveře otvírat.

Usazení zárubně

Zkouška pojezdu dveří, foto med

Zkontrolujeme vodováhou svislé části zárubní i jejich čelní část. Pokud zjistíme odchylky, musíme vše upravit. Ve výšce závěsů a zapadacího plechu se spára mezi zárubní a stěnou na obou stranách vyplní. Pak vložíme mezi bočnice zárubně tři rozpěry, a to nejlépe ve výšce závěsů a zapadacího plechu. Světlé vzdálenosti musí být stejné. Když dveře zavěsíme, můžeme rozpěry odstranit. Spodní části závěsů (vrchní jsou na dveřích) odšroubujeme. Ozdobné obložky zárubně se také montuje předem – v bodech naneseme lepidlo a pak je zasuneme do drážky v zárubni tak daleko, že rovnoměrně přiléhá na stěnu.

Zavěšení dveří

Obložky pro zasouvací dveře, foto med

Zárubeň postavíme do otvoru ve zdi. Spodní části závěsů, které jsme dříve odstranili, opět nasadíme a napevno přišroubujeme ve vzdálenosti asi 2 mm od obložení s drážkou. Zárubeň v horních rozích zafixujeme dřevěnými klínky. Křídlo dveří nyní na zkoušku zavěsíme a případně ještě upravíme usazení zárubně. Prostor mezi zárubní a dveřmi vyplníme montážní pěnou, jejíž přebytky snadno odřízneme.

I u zasouvacích dveří je z čeho vybírat

Plné dveře s dýhou, s laminátovou fólií ale i z masivu můžeme použít i do všech typů stavebních pouzder. Kde třeba chceme mít možnost velkého otevřeného prostoru, volíme dvoukřídlé dveře. Jednokřídlé se hodí převážně tam, kde potřebujeme ušetřit místo. Prosklený design oceníme v průchodových částech mezi obývacím pokojem či kuchyní. Sklo můžeme volit od klasického čirého, přes ledové – průsvitné, až ke sklům barevným. Zajímavě působí sklo s nádechem bronzu či modrých odstínů.

Přejít nahoru