Než začneme zařizovat

Červená kožená sedací souprava
Než začneme zařizovat, foto archiv

Než začneme zařizovat a nakupovat nábytek a další vybavení bytu, přihlédneme k několika pravidlům, kterých je dobré se držet. Pravdivé je heslo: Pohodlí se neokouká! Nábytek málokdy kupujeme najednou, proto není snadné dodržet jednotný styl. Nikdo dnes již neočekává, že bude všechen nábytek z jednoho kusu dřeva a bezvýhradně jednotného stylu. Ale měl by spolu ladit.

Vybíráme nábytek, který splňuje požadavky na dobrý design – tedy ergonomii (tvar), funkčnost, proporce, řemeslně zvládnuté detaily do esteticky přijatelné podoby. Různorodé praktické a pohodlné kusy nábytku sjednotí vzájemné uspořádání, harmonie materiálů, vzorů, osvětlení a barev. Čím výraznější vzor a sytější barva vybraného kusu nábytku, tím více dominuje v prostoru. Lehce a střízlivě působí světlý, tvarově jednoduchý nábytek.

Sedací souprava

Sedací souprava v obýváku, foto archiv

Atmosféru obýváku podstatně určuje umístění, tvar a styl sedací soupravy. Velikost a rozmístění jednotlivých kusů sedacího nábytku má odpovídat počtu členů domácnosti a jejich potřebám i do jisté míry reprezentativní funkci obýváku. Máme-li dostatek prostoru, vybereme sedací soupravu v jednom stylu, z téhož materiálu. Také dáme přednost umístění tak, aby se spolusedící ocitli na protilehlých, stejně velkých pohovkách. V malém bytě lépe působí malá dvou až tří sedadlová sedačka. V případě, že u nás občas návštěvy přespávají, dáme přednost sedačce rozkládací, anebo rozkládacím křeslům. Pokud se pohovky téměř dotýkají nebo použijeme oblíbeného „L“ rozestavení sedaček kde se v rohu opírá jedna pohovka o druhou, vyvoláme dojem stísněnosti. Raději proto volíme spojenou rohovou pohovku, tvořící jeden kus nábytku. Nepříjemné pocity u někoho vyvolá i umístění pohovky zády ke vchodu nebo k otevřené kuchyni. Osobní pocit uživatele stojí nad všemi poučkami.

Konferenční stolky a komody

Do módy se vrací staré komody, foto med

Konferenční stolky se vyrábějí ve variantách mnohofunkčnosti – například mají odnímatelné vrchní plochy, které se mohou změnit v podnos nebo nádobu na ovoce aj. a bývají rozkládací. Návrat slaví i komoda, tentokrát se vzorovaným potiskem. Před hledáním vhodného kusu nábytku je třeba k jeho půdorysným rozměrům přičíst prostor nezbytný pro pohodlný přístup.

Audiovizuální technika

Televize má mít odstup, rovnající se pětinásobku její úhlopříčky, foto med

Televize by měla mít odstup, rovnající se pětinásobku její úhlopříčky a její střed by měl být pod úrovní očí sedícího člověka. V malém pokoji je výhodná televize pověšená na stěně.

Skříňkové sestavy

Sestava stěnových panelů, foto archiv

Skříňkové sestavy se staví podle současného stylu v jednoduchých horizontálních liniích a mívají několik menších úložných prostorů. Nízké soklové podesty určené pro audiovizuální techniku potvrzují, že hmota nábytku se přesunula hlavně do spodní poloviny interiéru. Snadno odměnitelné sestavy stěnových panelů s několika otevřenými nebo uzavřenými skleněnými nebo hliníkovými poličkami doplňují skříňky. Obvykle jich je jen tolik, kolik opticky snese hmota celé sestavy – hlavní je, aby stěna nebyla obtěžkána a do skříněk se ukládaly jen nezbytné věci. Skříňky mají střídmý vzhled, ale exkluzivní materiál s vypracovanými hranami a spoji i povrchovou úpravou a stále důmyslnějším vnitřním vybavením a snadným otevíráním.

Police

Skříňkové sestavy se staví v jednoduchých horizontálních liniích, foto med

Oblibě se těší policové systémy, nejlépe umístěné mezi pracovním koutem a ostatním společenským prostorem nebo mezi jídelnou a odpočinkovou zónou. Opticky dělí tyto prostory a současně působí vzdušně (jistěže za předpokladu, že ho nepřeplníme množstvím věcí). Máme-li množství knih, můžeme si pořídit kombinovanou celostěnovou knihovnu s integrovaným modulem na audiovizuální techniku.

Jak udělat útulný domov

Barvy v bytě, foto archiv

Plánování domova, ve kterém obývací pokoj, kuchyně, jídelna a pracovna tvoří jeden celek, vyžaduje zkušenou ruku. Prvořadým předpokladem je funkční dispozice místnosti, poté přijde na řadu slaďování interiéru materiálově i barevně. Chceme získat prostor, v němž budou jednotlivé zóny logicky navazovat, ale docílit zároveň toho, abychom místnost vnímali jako jeden celek. Je třeba vzít v úvahu vstup do místnosti, umístění oken, dveří, případně i krbu.

Plánek

Než se pustíme do zařizování, bude dobré, když si nakreslíme půdorys místnosti na čtverečkovaný papír i se všemi stavebními otvory a vestavěným nábytkem. V odpovídající velikosti na jiný papír nakreslíme půdorysy jednotlivých kusů nábytku a dalšího zařízení a ty po plánku přemisťujeme až do spokojenosti. Zajisté si spoustu věcí můžeme udělat sami, včetně výroby vestavěných skříní nebo stavby dělicích příček. Příliš velkou místnost můžeme opticky rozdělit na jednotlivé zóny nábytkem, například oboustranně policovým systémem, komodou, sedačkou natočenou do prostoru. Menší prostory materiálovými obměnami podlahy nebo stěn, naznačeným výklenkem, různými zdroji světla. Uklidňujícím dojmem působí volný prostor ve středu místnosti.

Co na okna

Záclony, foto Fan

Výrazného efektu dosáhneme tím, jestliže vzorem, strukturu či barvu zopakujeme na jedné ze stěn místnosti nebo na vyhrazeném pruhu stěny, který funkčně souvisí s některou zónou obytného prostoru. Pozor – aranžované záclony se neshodují se stylem moderních, tvarově střídmých interiérů. Mnohem přijatelnější jsou dnes dřevěné žaluzie nebo textilní rolety z přírodní bavlny, které propouštějí dostatek světla.

Podlahy

Dřevěná podlaha, foto archiv KPP

Nejvhodnějším materiálem na podlahu v obýváku jsou výrobky na bázi dřeva – parketové vlysy, palubovky, laminátové pásy, korek – doplněné kusovými koberci, které prostor zútulní. Rozhodneme-li se pro rekonstrukci, pustíme se do ní od podlahy a nekompromisně. Vstupní prostor rozjasníme velkými zrcadly, která odlehčí posuvné dveře na šatních skříních nebo stěny ohraničující úzkou předsíň. Nepohneme-li příčkami, musíme klamat a šálit oči, co jen se dá – kromě zrcadel čarujeme i se světlými lesklými plochami.

Přejít nahoru