Letničky ve vázách

Slunečnice ve váze
Slunečnice, foto Fan

Letní květiny neboli letničky jsou rostliny, které všechno, co mohou, nabízejí pouze v jedné sezóně. Kvetou po celé léto a v zahradě se dají vysadit na nejrůznější místa nejen na záhony, ale i do květináčů, ozdobných mis, neobvyklých nádob, do obrub, do závěsných květináčů a samozřejmě je můžeme využít i k řezu do váz… Letničky nejen krásně doplní prázdná místa v záhonech, ale pestrá kytice letních květů z luk i zahrady nikdy neztratí svoje kouzlo ani v interiéru.

Glorióza, foto HKK

Mnoho letniček se hodí do okrasných zahrad i k řezu do kytic. K řezu a aranžím v interiéru jsou vhodné například: Měsíček, Stračka, Ostrožka, Slunečnice, Třapatka, Škarda červená, Pomněnky, Řimbaba, Aksamitník, Šalvěj, Nestařec, Astra, Hledík, Krásenka, Jiřina, Begonie, Zvonky zahradní (často se pěstují v nádobách jako pokojové květiny, protože po opylení rychle vadnou, kdežto neopylené vydrží nezvadlé až 4 týdny), Chrpa polní, Chryzantémy, Sedmikráska, Pantoflíček, Gerbera. Také Macešky, které nemají dlouhé stonky, můžeme úspěšně zakomponovat do vázy. Mezi voňavé letničky patří Hvozdík, Hledík, Luštěnice, Nocenka, Fiala, Laločnice přímořská. Některé letničky jsou vhodné do závěsných košíků – Begonie, Pochvatec, Ostálka – Cínie, Netýkavka, Pelargónie, Lobelka, Petúnie.

Řežeme letničky do vázy

Cínie, foto med

Trvanlivost květin ve váze ovlivňuje i termín a způsob řezu. Pro všechny druhy platí, že je řežeme ráno nebo večer, ne za teplých slunečných dní! Důležitý je stupeň rozkvětu každého druhu. Plně rozkvetlé řežeme: Kopretiny, Floxy, Čechravy, Jiřiny. Kosatce, Máky, Růže a Lilie řežeme ve stádiu poupat, na nichž je vidět barvu budoucího květu. Po otevření prvního květu řežeme Mečíky, Hrachory a Konvalinky. Po rozkvětu třetiny květenství řežeme Ostrožku, Lupinu, Náprstník a Hledík. Znalost správného stupně rozkvětu pro správný řez je důležitá nejen v květinářství, ale i ve vlastní zahrádce.

Neobvyklé nádoby

Letničky Gerbery a Molucella, foto HKK

Jsou-li půda, sklep či dno prádelníku zaplněné starým „harampádím“ po babičce a zdánlivě cela nepotřebnými věcmi, přichází ten správný čas je oprášit. Léto plné květin přímo volá po nápaditém znovuobjevování starých, kdysi blízkých věcí, jejich osobitého přetváření a nalézání jejich nového smyslu. Neomezená volnost je módní i při volbě materiálu. Platí, že čím kreativnější, osobitější a neočekávanější kombinace, tím lépe. Volnost a hravost léta se objevuje i v aranžmá kytic. Použít se dá řada různých typů váz či váziček, rozdělíme do nich kytice a pohrajeme si s jejich prostorovým uspořádáním. Samotné aranžmá by mělo být velmi „přírodní“, takže by kytice neměla budit dojem, že je precizně naaranžovaná, ale měli bychom spíš mít pocit, že před sebou vidíme louku, kde si každá květina roste volně a nezávisle.

Přejít nahoru