Kroton – atraktivní pokojovka

Pestrobarevné listy Krotonu
Kroton, Codiaeum, foto med

Kroton, Croton, Obojan je pokojová rostlina s atraktivními pestrobarevnými listy. Tvar listů i jejich vybarvení je velmi rozmanité a do jisté míry závisí na množství světla, kterému je rostlina vystavená. Kroton patří k choulostivým pokojovkám, shodí listy při změně teploty nebo průvanu, potřebuje teplo a vlhko, ale při dobré péči se může stát ozdobou našeho bytu.

Codiaeum, foto med

Kroton (Codiaeum variegatum) pochází z Jihovýchodní Asie a Polynésie. Má tuhé kožovité listy, které mohou být vykrojené, úzké a dlouhé nebo vejčité. Barvu mají podle druhu a množství světla od zelené přes červené až hnědofialovou s výrazně barevnou žilnatinou v barevných odstínech od bílé, žluté, oranžové, červené, zelené, vínové… Rostlina dorůstá 90-250 cm, její šíře bývá od 30 do 150 cm. Květy se v běžných domácích podmínkách zpravidla neobjevují, pokud ano, jsou nenápadné, drobné, barvy špinavě bílé, a to na jaře. Kroton patří do čeledi pryšcovitých. Při poranění roní bílou, jedovatou šťávu, která způsobuje vyrážku, proto při přesazování nebo tvarování používáme ochranné rukavice.

Odrůdy a kultivary

Odrůdy Krotonu, foto med

Z druhu Codiaeum variegatum pictum bylo vyšlechtěno mnoho odrůd a kultivarů. Nejčastější je vavřínový list, ale může mít i velmi rozmanitý tvar – vykrajovaný, dlouze stužkovitý, laločnatý, zvlněný apod. Určování odrůd je nesnadné, protože listy věkem mění barvy, např. žluté a zelené se změní na růžové a červené. Mezi nejčastější patří odrůdy C. Appleleaf a C. Vulcan má žluté listy s červenými okraji a zelenou žilnatinou. C. Norma má zelené s červenou žilnatinou a žluté skvrny, C. Aucubifolium má úzké zelené listy s drobnými žlutými skvrnami. Zajímavý je kultivar ‚Gold Star‘. C. Golden Ring má listy se zvlněným okrajem, C. Bravo zelené se žlutými skvrnami, C. Craigii a Holuffiana mají laločnaté listy.

Stanoviště

Kroton je náročný na teplotu, ani v zimě nesmí klesnout pod 15 °C – ideální je pokojová teplota po celý rok, nepotřebuje přezimovat v chladnu. Stanoviště by mělo být dobře osvětlené, nejlépe na parapetu okna směřujícího na východ nebo na západ. Neměl by být vystaven přímému polednímu slunci a průvanu, jinak shodí listy. Kroton má rád nehybný teplý vzduch. Podle množství světla se kroton vybarvuje, čím ho je víc, tím jsou jeho barvy pestřejší a jasnější. Nehodí se pro venkovní pěstování ani letnění.

Pěstování

Kroton upřednostňuje lehkou a propustnou zeminu, nejlépe směs rašeliny, písku a dobré zeminy. Květináč má raději menší a jeho dno je třeba opatřit drenáží. Hnojíme minerálním hnojivem dvakrát do měsíce. Přesazujeme ho jednou za dva roky. Mladé rostliny zaštipujeme, aby se dobře rozvětvily. Zálivka je přiměřená, sucho nesnáší (to mu mohou zhnědnout konce listů, nebo rovnou opadá), a ani suché prostředí nemá rád. Dobře mu dělá každodenní rosení, sprchování, otírání listů vlhkým hadříkem nebo květináč postavený na oblázcích v misce vody. Listy neleštíme, lesk na listy používáme nanejvýš jednou měsíčně. V zimě v chladnější místnosti (ne pod 15 °C) nerosíme a omezíme i zálivku. Kroton mohou napadnout hmyzí škůdci, jako např. svilušky nebo vlnatý červec.

Kroton, foto med

Množení

Kroton množíme na jaře vrcholovými řízky, které necháme mírně zaschnout, aby přestaly ronit mléko, pak namočíme do stimulátoru a zapíchneme do substrátu. Zakryjeme fólií nebo vyšší sklenicí. Při pokojové teplotě okolo 20 °C a vyšší vzdušné vlhkosti rychle zakoření.

Použití a přínos

Kroton, foto HKK

Kroton je atraktivní a dekorativní pokojová rostlina, která oživí náš interiér. Je to ideální rostlina pro slunečné koupelny. Její šťáva je jedovatá – chráníme před ní malé děti a zvířata.

Přejít nahoru