Echmea pruhovaná, Aechmea

Echmea pruhovaná, Aechmea patří mezi broméliovité rostliny
Echmea pruhovaná, Aechmea, foto med

Echmea pruhovaná, Aechmea patří mezi broméliovité rostliny, které pěstujeme buď pro okrasné listy nebo květy. Většina bromélií tvoří listová růžice s kožovitými listy, z níž vyrůstá stonek s květenstvím. Nesmíme si ale myslet, že rostlina vykvete v krátké době – může to trvat i několik let, zato však květenství některých druhů vydrží několik měsíců. V jiných případech jsou ozdobou rostliny barevné listeny, květy jsou malé, nevýrazné a brzy odkvétají. Mezi broméliovité pokojové rostliny s nádhernými květy patří kromě Vriesei splendens zejména Aechmea fasciata.

Echmea, foto med

Říká se, že broméliovité rostliny kvetou na smrt. Jakmile totiž odkvetou, listová růžice začne odumírat. Život této pokojovky pokračuje v podobě odnoží, které vyrůstající od základu rostliny. Broméliovité rostliny jsou zvláštní a krásné, ale mnoho pěstitelů, zvláště začínajících, považují její pěstování za příliš obtížné. Patří mezi ně kromě Aechmei také Ananas comosusGuzmania minor, Cryptanthus, Neoregelia carolinaeVrisea splendens.

Broméliovité rostliny

Bromélie pocházejí z americké džungle, kde rostou na stromech nebo na půdě lesa. K tomu přihlédneme i při jejich pěstování v bytě. Atraktivně bude vypadat a rostlinám prospívat upravený kmen stromku. Také je můžeme zasadit do květináčů s drenážním otvorem, které naplníme kyprým substrátem s vysokým podílem rašeliny. Květináč nesmí být příliš velký a hlavně dáváme pozor na přemoření, neboť jejich jemný kořenový systém je velmi citlivý.

Aechmea, druhy a odrůdy

Aechmea Blue Rain, foto med

Typickou broméliovitou rostlinou je Aechmea. Kožovité listy vytvářejí ve středu výraznou růžici, z jejíhož středu vyrůstá statný stonek a nápadným květenstvím. K nejoblíbenějším druhům patří Aechmea fasciata (A. rhodocyanea), je-li správně pěstovaná, může se stát vskutku výstavní rostlinou. Šedozelené listy se stříbřitým pruhováním jsou až 60 cm dlouhé, květenství růžové barvy má tvar široké hlávky. Objevuje se v létě na několik let staré rostlině a přetrvává až do zimy. Kříženec A. Foster’s Favorite patří mezi malé exempláře. A. chantinii tvoří velkou světle růžovou růžici květů. A. caudata kvete žlutě, A. fulgens discolor má listy na rubu purpurově červené, kvete tmavě červeně a po odkvětu rostlinu zdobí dlouho vytrvávající bobule. Aechmea Blue Rain kvete modře.

Stanoviště

Většina druhů potřebuje jasně osvětlené místo bez přímého slunce, výjimkou je Ananas a kryptantus. Kořeny širokolisté bromélie s výraznou růžicí obalíme rašeliníkem. Poté připevníme nekorodujícím drátem ke kmeni, a to i více rostlin.

Pěstování

Aechmea pruhovaná, foto med

K vypěstování Aechmei a dalších bromélií z odnoží potřebujeme především trpělivost. Péče o již vykvetlé je však snadná. Odlišná je zálivka, kdy vodu nelijeme do misky ani na povrch zeminy, nýbrž nalijeme měkkou vodu do středu listové růžice. kterou po 1-2 měsících vyměňujeme. Dbáme, aby substrát nikdy nebyl přemokřený. V létě rostlinu rosíme, občas použijeme do zálivky hnojivo na list. K běžnému růstu rostlině stačí běžná pokojová teplota, chceme-li podpořit kvetení, zvýšíme ji nad 24 °C.

Množení

Odnože, které vyrůstají z odumřelé rostliny, necháme několik měsíců zesílit, uchopíme je i s kořínky a mělce zasadíme do substrátu pro výsevy a pro zakořeňování řízků. Aby dobře zakořenily, zvýšíme teplotu v pěstební nádobě.

Použití a přínos

Kmen s připevněnými broméliovitými rostlinami vypadá v interiéru velmi exoticky, zejména, když kvetou. Dobře budou vypadat i v pěstebních nádobách.

Přejít nahoru