Chladnička – na co se zaměřit při nákupu

Police a zásuvky v chladničce
Police a zásuvky v chladničce, foto med

Chladnička uchovává naše potraviny čerstvé, v provozu bývá dennodenně a určitě si zaslouží, abychom se před jejím nákupem zamysleli nad některými parametry a následně s ní správně zacházeli. Vzhledem k tomu, že lednička spotřebovává elektrickou energii, měli bychom klást mezi nejdůležitější požadavky nízkou spotřebu.

Nejoblíbenější a nejprodávanější jsou univerzální, tedy kombinované chladničky, které mají celkově nižší cenu i spotřebu. Takovýto spotřebič by měl mít standardně doporučovaný poměr objemu chladící a mrazící části, který je 2:1 ve prospěch chladničky. Samostatná lednice a velký mrazák jsou výhodné zejména pro ty, kteří mají dostatek prostoru a velké množství ukládaných potravin. Například ti, kteří mají dům a zahradu, ze které sklízejí plody a z velké části je mrazí (jahody, maliny, zeleninu…).

Nízká spotřeba

Chladnička se vzorem rajčata, foto archiv

O třídě , do níž spotřebič zařazujeme, nás informují energetické štítky. Ledničky a mrazáky jimi jsou povinně vybavené. Třídy A+ (nebo raději A s více +) jsou typem chladniček s nejúspornějšími energetickými vlastnostmi, od třídy pod písmenem B a v abecedě dále (až k písmenu G) je spotřeba energie stále vyšší a tedy úsporné rozhodně nejsou. Některé typy ledniček jsou opatřené ještě hvězdičkami – ty udávají mrazící možnosti:
* krátkodobé skladování v řádech dnů – teplota -6 °C
** krátkodobé skladování v řádech týdnů – teplota -12 °C
*** dlouhodobé skladování v řádech měsíců – teplota -18 °C
**** dlouhodobé skladování hluboko zamrazených potravin – teplota -24 °C.

Kompresor a termostat

Chladnička kombinovaná s mrazákem, foto archiv

Ledničky bývají vybaveny jedním nebo dvěma kompresory. Výhodou jednoho kompresoru je nižší cena spotřebiče, nižší spotřeba a menší hluk. Nevýhodou pak je skutečnost, že kompresor neumožňuje nezávislé fungování chladničky a mrazáku – můžeme například vypnout ledničku, ale ne mrazák, když jedeme na delší dobu z domu. Teplotu spotřebiče hlídá jeden termostat, a proto je při jejím nastavení v chladicí i mrazicí části nutné nalézt kompromisní řešení. Dvoukompresorové ledničky s mrazničkou mají dva na sobě nezávislé motory, které můžeme samostatně ovládat a na každém se dá nastavit jiná teplota.

Velikost chladničky

Chladnička s vzorem těstovin, foto archiv

Velikost ledničky většinou závisí na počtu osob v domácnosti – doporučuje se počítat s 50 až 70 litry chladicího prostoru na osobu a přibližně poloviční objem by měl mít mrazák. Pro dvoučlennou domácnost, která nakupuje denně, postačí kombinace s objemem ledničky do sto padesáti litrů a padesátilitrovou mrazničkou. Čtyřčlenná rodina, která nakupuje méně často a do zásoby, potřebuje velkou chladničku s mrazničkou o objemu až šest set litrů.

Umístění

Teplota v místnosti ovlivňuje spotřebu a fungování chladničky i mrazničky, proto je v ideálním případě umístíme co nejdále od zdroje tepla. Zvýšení okolní teploty o 1 °C má za následek nárůst spotřeby energie o 6 %. Také zvýšená vlhkost vyvolá spotřebu energie o další 4 %.  Nikdy chladničku neumisťujeme přímo ke zdi, neboť nutně potřebuje prostor k dostatečnému odvětrání tepla, které na zadní straně vzniká. Pokud ho nemá, zvýší se spotřeba elektrického proudu a sníží životnost spotřebiče. U vestavěných přístrojů se již s odvětráním počítá.

Klimatické třídy

Při nákupu je důležitá ještě jedna informace, a to použití chladničky podle klimatické třídy, jejíž zkratka udává pro jaké okolní teploty je vyrobena:
třída N je pro vnější teplotu 16 až 32 °C
SN pro 10 až 32 °C
ST pro 18 až 38 °C
T pro 18 až 43 °C.
Z toho vyplývá, že lednice umístěná mimo uvedené teploty, nemusí správně fungovat nebo bude mít velkou spotřebu energie. Stává se to v zimě na chalupách, kde lednici ST či T umístíme v nevytápěné místnosti, nebo v letních vedrech, které přesahují uvedené teploty.

Novinky ve vybavení a co znamenají

Chladnička s mrakázem, foto med
  • Automatické odmrazování – moderní konstrukce chladniček zamezuje vzniku námrazy na vnitřních stěnách a vybavení chladničky. Námraza vzniká v době, kdy je kompresor v chodu a chladivo odvádí teplo z interiéru chladničky. V době mezi chladícími cykly námraza zkondenzuje a je odvedená do zásobníku, odkud se odpaří.
  • Antibakteriální ochrana – stěny chladničky jsou potažené vrstvou sloučenin na bázi stříbra, které zabraňují rozšíření a růstu bakterií, mikrobů a plísní, čímž udržují potraviny déle čerstvé a zamezují šíření zápachu.
  • Prázdninový režim – před odjezdem na dovolenou můžeme snížit výkon chladničky. Uvnitř se udržuje teplota 12 °C a trvanlivé potraviny se nám tedy nezkazí.
  • Super chlazení – zajišťuje dosažení standardní nastavené nízké teploty rychle poté, co jsme do prostoru vložili větší množství čerstvých potravin jen za cenu pouze mírného zvýšení spotřeby.
  • Multi fresh – některé přihrádky na potraviny mají rozšířenou možnost regulace a udržení optimálních podmínek – specifická teplota a vlhkost dovolují udržet máslo, sýr, zeleninu a ovoce dlouho čerstvé a přitom připravené k přímé konzumaci, bez podchlazení.
  • Suchá zóna – s vlhkostí asi 50 % určená ke skladování uzenin, ryb, mořských plodů, masa a mléčných výrobků. Potraviny v ní zůstanou dlouho čerstvé a zachovají si i vůni. Tato zóna nabízí u moderních lednic dvě přihrádky vitaFresh se 100 % teleskopickým vysunutím a kapacitou 57 litrů.
  • Řídící elektronika ledničky – přináší na displeji například přesnou indikací nastavené i skutečné teploty, zvukem signalizuje poruchu chladničky nebo varuje, že nejsou řádně dovřená dvířka.
Přejít nahoru