Máme-li pocit, že po malování nebo tapetování stěnám stále ještě něco chybí, anebo se nám nepovedla linka pod stropem dostatečně rovná, či jen chceme stěny doplnit vhodným dekorem? Chybu rozhodně neuděláme, když sáhneme po průmyslově vyráběných dekoračních pásech, zvaných bordury. Jestliže je dobře sladíme s malbou nebo tapetami, mohou náš interiér korunovat. Zajímavým řešením je nalepit bordury ve výšce očí, místnost, zejména dětský pokoj, bude vypadat útulněji.
Bordury jsou tapetové dekorativní pásy vyráběné v úzkých pruzích z papíru, vliesu nebo vinylu zdobeného ornamenty. Nakoupit je můžeme v různých barvách a dekorech v prodejnách s tapetami nebo na e-shopech, a to buď obyčejné, které natíráme lepidlem na tapety, nebo samolepicí. Běžný návin bordury je 10 m. Mohou se stát důležitou korunou našeho malování, nebo tapetování, a to i rohů.
Využití bordury
Bordury mají celé spektrum využití, pro něž jsou tak oblíbené a vyhledávané. Můžeme ji použít k ukončení horní část tapety nebo malby, překrytí přechodu dvou tapet nebo barev, ale také například pro zvýraznění šířky či délky místnosti. Také dokáží opticky snížit vysoký strop. Bordury zajímavých módních designů, které se prodávají v různých šířkách, jsou vhodné do každé místnosti, ať již se jedná o obývací pokoj, dětský pokoj či ložnici.
Samolepicí bordury
Samolepicí bordury můžeme kromě dekorace stěn využít i na oživení nezajímavých obkladaček v koupelně či v kuchyni. Mají tu výhodu, že jsou omyvatelné. Lze je s úspěchem lepit i na nábytek a další plochy, které chceme zajímavě dekorovat. Jejich využití záleží na našemu estetickém vnímání a fantazii. Připevnění samolepicích bordurce velmi jednoduché. Odlepíme ochrannou fólii a borduru podle předem naznačené linky přitiskneme nalepit přímo na určené místo. Nejlépe drží na hladkém povrchu, zbaveného mastnoty a prachu.
Lepení obyčejných bordur
Připravíme si odpovídající délku bordury. Podle druhu správné lepidlo, ostrý řezák, podložku na řezání, úhelník nebo trojúhelník s ryskou, vodováhu, váleček nebo měkký kartáč, štětec na tapety a malý štěteček. Vybereme borduru, která bude dobře ladit se upravenou stěnou i ostatními dekoracemi interiéru. Poté odměříme zvolenou výšku bordury. Tužkou narýsujeme podél zdi tenkou linku, podle níž budeme borduru lepit. Abychom udrželi přímku ve vodorovné poloze po celé délce stěny, používáme vodováhou. Pak odměříme potřebnou délku bordury a podle úhelníku ji uřízneme. Připravený díl pečlivě natřeme lepidlem, rozmíchaném podle návodu na obalu. Během natírání skládáme borduru do tvaru harmoniky. Natřenou borduru přiložíme koncem k vyznačené přímce a přilepíme. Do harmoniky složenou roli postupně rozvíjíme, lepíme a uhlazujeme měkkým kartáčem nebo válečkem. Práce nám půjde snadněji, budeme-li mít pomocníka. Nakonec zkontrolujeme, zda se nám pás někde neodlepuje, suchá místa dotřeme lepidlem pomocí malého štětečku, poté borduru přejedeme válečkem a přebytečné lepidlo odstraníme.
Nastavení bordury
Potřebujeme-li dekorativní pás nastavit další rolí, připojíme oba konce k sobě. Jestliže vzor nenavazuje, překryjeme pásy tak, aby navazoval a přečnívající část odřízneme. Chceme-li při lemování dveří nebo oken vytvořit roh, překryjeme pruhy v pravém úhlu a pod úhlem čtyřicet pět stupňů ho ostrým řezákem prořízneme. Přebytečné kusy odstraníme a přilepíme oba jemně seříznuté konce tak, aby tvořily roh.