Aranžmá z Hvězdníku

Kouzelné aranžmá z červeného Hvězdníku
Aranžmá z hvězdníku, foto HKK

Jak pečovat o Hvězdník v kořenáči, jsme již psali. Že si ale můžeme pořídit i hvězdník řezaný, ví málokdo. Přitom řezaný vydrží ve váze poměrně dlouho – až dva týdny. Poupata se nerozvíjejí najednou, ale postupně, takže potěšení z květů trvá velmi dlouho. Květy přímo lákají, abychom si vyzkoušeli jejich sametový povrch, a z řezaného hvězdníku připravili nádherné vánoční aranžmá.

Stonky řezaného Hvězdníku hned po přinesení z obchodu šikmo seřízneme a květiny vložíme do čerstvé vody. Každý tři dny konce stonků seřízneme o malý kousek a vodu ve váze vyměníme, tím prodloužíme těmto nádherným květinám životnost. Nezapomeneme také odstraňovat odkvetlé květy. O Hvězdníku ZDE.

Roste i ve váze

Aranžmá z hvězdníku, foto HKK

Stonek Hvězdníku nadále roste i poté, co se všechny květy rozvinou. Pamatujeme proto na to, že květiny musejí mít nad sebou dostatek místa, alespoň 20 cm. Květ roste intenzivně směrem ke světlu a může narušit rovnováhu kytice. Vázu proto musíme pravidelně otáčet, aby se nepřevrhla. Někteří milovníci Hvězdníků je aranžují květy dolů, naplní stonek chladnou vodou a konec uzavřou navlhčeným kouskem vaty. Takto ošetřené vydrží květiny ještě déle. Dutý stonek obsahuje mnoho vody – až budeme vyměňovat vodu ve váze, necháme květiny chvíli okapat.

Pracovní postup

Aranžmá z hvězdníku, foto HKK
  1. Připravíme si kromě Hvězdníků čtvercovou vázu, vystříhaná srdíčka, listy aspidistry, drátky, lepidlo, lepicí pásku a třpytky.
  2. Silné stonky svážeme do spirály a úvazek zpevníme provázkem. Při tomto postupu bude svázaná kytice stát sama.
  3. Listy aspidistry podélně rozřízneme a vytvoříme na nich uzel. Připevníme je k úvazku.
  4. Listy aspidistry jsou zajímavě naaranžované okolo úvazku, který tím maskují a dodávají kytici na bohatosti.
  5. Na lepicí pásku položíme drátky, k vnější straně pásky přilepíme srdíčka. Pásku s drátkem poté obtočíme okolo stonků.
  6. Kytice je tak hotová. Do vázy ještě nasypeme třpytky a dolijeme vodu.
  7. Hotové aranžmá v sobě kombinuje dva odstíny červených hvězdníků, a proto vypadá velmi plasticky.
Přejít nahoru