Oleandr – jedovatý krasavec

oleandr obecný
Nerium oleander – Oleandr obecný, foto med

Oblíbený Oleandr u nás pěstujeme převážně jako přenosnou pokojovou rostlinu, kterou v létě přemisťujeme ven – na zahradu, terasu nebo balkon. V tuto dobu také Oleandry kvetou a nádherně voní. Při jejich pěstování bereme v úvahu, že bychom měli mít možnost je zazimovat, možnost je letnit a také možnost umístit je mimo dosah malých dětí. Nutno říct, že Oleandr je celý prudce jedovatý.

Oleandr obecný (Nerium oleander) je stálezelený dekorativní keř nebo strom, který v teplejších krajinách dorůstá výšky mezi dvěma až šesti metry. Oleandry pocházejí z asijských subtropů a ze Středomoří. V našich podmínkách Oleandr zpravidla pěstujeme jako přenosnou pokojovou rostlinu, kterou v sezóně letníme. Pro Oleandr jsou charakteristické úzké zelené listy 10-15 cm dlouhé, rostoucí na dlouhých štíhlých stoncích. Některé odrůdy mohou mít listy bíle nebo žlutě panašované, rostlina tak vypadá velmi dekorativně i v době, kdy nekvete. Vonné květy mohou být jak jednoduché, tak i plné a velké mezi 6-9 cm. Rostou na koncích výhonů po celé léto – od června do září. Jejich barva může být růžová (různé odstíny), bílá, lososová, červená nebo žlutá.

Odrůdy Oleandru obecného

růžový oleandr
Nerium oleandr ‚Petite Pink‘, foto med

Ze tří původních druhů bylo vyšlechtěno více než padesát odrůd a kultivarů. Nejznámější je původně planě rostoucí druh Oleandr obecný (Nerium oleander) s jednoduchými růžovými květy velkými okolo tří centimetrů. Z něj bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, např. ‚Hardy Pink‘, který kvete růžově; ‚Lucille Hutchings‘ má dvojité květy a patří k těm vyšším; ‚Album Maximum‘ kvete bíle a ‚Double yellow‘ žlutě. Vybírat můžeme i mezi trpasličími odrůdami oleandrů, které dosahují výšky okolo metru. Například ‚Petite Salmon‘ a ‚Petite Pink‘, nebo červeně kvetoucí ‚Algiers‘, v popředí zájmu je i mrazuvzdorný Oleandr ‚Provence‘.

Jedovatost

bílý oleandr
Nerium oleandr ‚Album Maximum‘, foto med

Všechny části Oleandru – kořeny, stonky, květy a nejvíce listy jsou při poranění, kdy roní slizkou šťávu, velmi jedovaté. Jeho toxicita je v obsažených srdečních glykosidech oleandrinu, neriantin a neriinu, které neblaze ovlivňují činnost srdce. Příznaky jsou zvracení, průjem, horečka, třesavka, závratě, křeče, srdeční arytmie a při větším množství i smrt (stačí obsah šťávy z 1-2 listů Oleandru). Proto je opravdu důležité zvážit pěstování tam, kde může být rostlina v dosahu malých dětí, které všechno ochutnávají. Nemůžeme-li Oleandr umístit mimo jejich dosah, raději s jeho pěstováním počkáme, až děti odrostou. Při manipulaci s rostlinou jsou žádoucí ochranné rukavice, během práce nic nejíme, nepijeme ani nekouříme a po skončení si dobře umyjeme ruce.

Stanoviště

červený oleandr
Nerium oleandr ‚Algiers‘, foto med

Oleandr upřednostňuje slunné stanoviště, klidně ho můžeme umístit na přímé slunce. Ve stínu nejspíš nepokvete. Nesnáší průvan, dobře se mu bude dařit v půdě bohaté na humus. Od poloviny května přemístíme oleandry z bytu do zahrady, na balkon nebo na terasu. Toto letnění jim velmi prospívá. Před příchody mrazíků rostlinu přestěhujeme zpět do bytu nebo lépe do světlé a chladnější místnosti s teplotou 8-12 °C.

Pěstování

Panašované listy oleandru
Panašované listy oleandru, foto med

Oleandr zasadíme do zahradního substrátu, ideálně ho smícháme s vyzrálým kompostem. Dno opatříme drenáží. Hnojení: V době vegetace přihnojujeme kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny. Zálivka by měla být v době vegetace hojná, přinejmenším 2x týdně. Substrát nenecháme zcela vyschnout, ale ani ho nepřemokřujeme. Voda je nejvhodnější dešťová nebo alespoň pár hodin odstátá. Oleandr nemá rád tvrdou ani moc studenou vodu z kohoutku. Vhodné je i rosení, nejlépe podvečer nebo ráno. Dáváme ale pozor, abychom nezmáčeli květy, mohly by se na nich nadělat ošklivé hnědé skvrny. Přesazování: zpočátku oleandry přesazujeme každoročně do trochu větší nádoby – umožníme tak mladým rostlinám vyvinutí dobrého kořenového systému. Starší oleandry stačí přesadit jednou za tři roky a plně vyvinuté jednou za čas vyjmeme z nádoby, seřízneme o třetinu kořeny, doplníme substrát a do stejné nádoby vrátíme. Pro porovnání – metrový oleandr potřebuje nádobu o průměru asi 30 cm. Zazimování: na zimu oleandry přestěhujeme do vnitřních prostor, ideálně do světlé a chladnější místnosti. Omezíme zálivku (zaléváme, když zemina proschne), nehnojíme.

Řez a tvarování oleandru

růžový oleandr
Nerium oleander, foto med

Pravidelný, hustě a dobře rostlý oleandr řez ani nepotřebuje. Rozhodně neodřezáváme odkvetlá květenství dříve než na podzim (jen odstraníme zcela suché květy), nebo starší výhony před kvetením – připravili bychom se tak o květy. Tvarujeme zaštipováním výhonů na podzim, v tomto období také, je-li to třeba, seřezáváme celou rostlinu, ale nanejvýš o třetinu. Řez vedeme těsně nad místem, odkud vyrůstají tři listy najednou a tak, aby na výhonu zůstalo přinejmenším jedno takové místo, z něhož vyraší tři další výhony. Tak se keř rozkošatí a napřesrok rozkvete.

Množení

růžový oleandr
Nerium – oleandr obecný, foto med

Oleandr a všechny jeho odrůdy se množí snadno odstřiženými větvičkami, které necháme zakořenit ve vodě nebo ve vlhkém písku. Také semena se vyznačují dobrou klíčivostí a vitálním růstem. Vyséváme je na jaře do živné zeminy v malých květináčích.

Použití a přínos

bílý oleandr
Bíle kvetoucí strom oleandr, foto med

Oleandry jsou oblíbené rostliny interiérů i exteriérů, které příjemně voní a kvetou. V teplejších krajinách se používají k výsadbě živých plotů nebo zástěn. Ve farmacii se výtažků z oleandru využívá k výrobě léků pro pacienty s nemocným srdcem a pacienty s kožním onemocněním.

Přejít nahoru