Nová okna ovlivní komfort domácnosti, i její vzhled

Nová okna ve starém domě
Nová okna, foto archiv

Vysoké úspory za vytápění

Vyměněná okna, foto archiv

Jedním z nejčastějších důvodů pro výměnu oken v domácnosti je snížení energetické náročnosti budov. Především pak úspory za vytápění. Stará okna v zimě příliš dobře neslouží. V době jejich výroby ztrátám tepla nevěnovali taková pozornost, jako v současnosti a tepelně-izolační vlastnosti oken nebyly ideální ani v době výroby. Nebyly ještě ani tak vyvinuté technologie výroby oken. A v neposlední řadě dochází k neustálému stárnutí materiálu, přičemž se izolační vlastnosti oken rok od roku snižují. Okny uniká stále větší procento tepla z domácnosti. Teplo je pak znovu vytváříme a tím se samozřejmě stále zvyšují výdaje na vytápění. A to i v případě mírnější zimy, která je třeba letos. Právě proto velká spousta starších rodinných domů vyměnila stávající okna za moderní plastová okna nebo eurookna.

Jaký materiál je pravý?

Nové dveře, foto archiv

Téměř všechny rodinné domy měnily stávající okna za plastová. Technologie výroby dřevěných oken ještě nebyly tak propracované, navíc byly dražší a hliníková okna na našem trhu ještě nebyla. V současnosti se ale eurookna a hliníková okna mohou těšit stále vyšší oblibě u zákazníků. Všechny druhy jsou vysoce kvalitní. Hodí se i pro nízkoenergetické a pasivní stavby, pokud jsou tedy správně vyrobené. Rozdíly jsou v ceně ale stále. PVC je nejlevnějším základním materiálem, proto jsou plastová okna stále nejlevnější. Dřevěná okna mají schopnost místnost větrat, aniž by ale ztrácely teplo. Hliník zase dominuje svou odolností a pevností. Je na vás, jaká okna zvolíte a jaké parametry budou rozhodující.

Jak vybrat a jak se nenapálit?

Jestli si nejste jistí, který druh a typ oken je pro váš domov nejlepší, zajděte k odborníkům – k výrobcům oken. Důrazné doporučení. Navštivte jen takové výrobce, kteří mají ve svém výrobním sortimentu všechny druhy oken. Pokud navštívíte jen výrobce plastových oken a zeptáte se ho, která okna jsou pro váš dům nejlepší, propaguje plastová, i když by se více hodila eurookna. Samozřejmostí je výběr u stabilních a osvědčených výrobců se zaručenou kvalitou oken a přesnou výrobou. V opačném případě byste mohli dopadnout, jako zákazník z tohoto článku. Ideálně pak přemýšlejte s výměnou oken také o výměně vchodových dveří. Nová plastová okna a plastové vchodové dveře od jednoho výrobce vyrobí ve stejném designu a vzájemně spolu ladí. To samozřejmě platí i pro okna a dveře z ostatních materiálů.

Přejít nahoru