Akvárium – rostliny a dekorace

akvarijní rybky skaláry
Skaláry, foto med

Akvárium plné zeleně a pestrobarevných rybiček je jistě přitažlivou dekorací. Jestliže si dáme záležet na výběru nádrže i na technických instalací, bude se nám tento živý obraz snadno udržovat. Než však do nádrže vpustíme rybičky, zasadíme rostliny a rozmístíme nějaké vkusné dekorace, jako kameny, dřevo a tak podobně.

Již víme, jak vybrat správné akvárium a potřebnou techniku, jak akvárium založit i jak nádrž čistit. Při výběru vhodného akvária je důležité soustředit se na jeho velikost (rozměry a tvar), umístění, filtr, vzduchovač, světlo, topítko. Dnes se budeme věnovat výběru štěrku na dno, kamenů a vodních rostlin. Teprve poté se podíváme na druhy rybiček.

Zařizování akvária

Vodní rostliny a ryby, foto med

Než se pustíme do budování akvária, měli bychom se zamyslet nad rozmístěním kamenů, kořenů a rostlin. Určitě neuděláme chybu, když si nakreslíme jednoduchý plánek. Mezi dekorační materiál vhodně zakomponujeme i technické vybavení. Nezapomeneme vytvořit dostatečně velkou volnou zónu, ve které budou moci rybky plavat bez omezení.

Dno akvária

Dno akvária je doslova základem pro úspěšnou péči o ryby a rostliny. Je nejdůležitějším místem, ve kterém žiji nezbytné bakterie, které likvidují škodlivé látky. Kromě toho v něm rostou rostliny. Nejvhodnější je vrstva akvarijního štěrku jemné zrnitosti (2-4 mm), nebo říční písek od hrubosti 1,5 mm. Ostrohranný štěrk ani keramická drť v žádném případě nepoužíváme, ryby by se mohly zranit. Štěrk může být tmavý, v žádném případě čistě bílý. Příliš světlý štěrk rybky znervózňuje, a vede ke stresu. Mimoto, na tmavém podkladu daleko lépe vyniknou nádherné barvy akvarijních rybek. Štěrk kupujeme v akvaristických obchodech a před použitím ho důkladně vypereme pod tekoucí vodou.

Vodní rostliny

Vodní rostliny do akvária, foto med

Uklidňující dojem akvária pomáhají vytvářet různé odstíny zelených listů. Spolu s užitečnými bakteriemi, které žijí v dobře založeném dně akvária, jsou rostliny tím nejúčinnějším filtračním systémem. Zvláště ty rychle rostoucí, jako je např. Ceratophyllum demersum, nebo tzv. vodní mor (Elodea a Egeria) odnímají z vody amonium a nitrát a tím výrazně zlepšují kvalitu vody. V průběhu fotosyntézy zpracovávají rostliny jako svou živinu kysličník uhličitý a zpět do vody vracejí potřebný kyslík. Rostliny chrání rybky před stresem, poskytují jim úkryt. Rostlinami hustě osázené akvárium je nejspolehlivější a ochranou pro potěr a drobné druhy ryb před hladovými spolubydlícími. Pro počet rostlin platí vzoreček: délku akvária vynásobíme jeho šířkou (v cm) a výsledek vydělíme padesáti. (Např. 100 x 40 : 50 = 80 – potřebujeme asi 80 rostlin). Konečná výška rostlin, jejich přizpůsobivost i nároky na výživu, jsou rozdílné. Vhodné je zasadit více rostlin od několika málo druhů, než hodně druhů po málo kusech.

Umístění rostlin

Neonky v rostlinách, foto med

Do přední části akvária zasadíme nízké rostliny, jejichž konečná výška rostlin nepřesáhne 15 cm. Do střední části patří rostliny vyššího vzrůstu. Dělíme je na solitérní a skupinové, přičemž solitérní mají větší nárok na místo, neboť jsou robustnější, na rozdíl od subtilnějších skupinových. Vysoké rostliny mají své místo v zadní části akvária, jinde by bránily pohledu a znemožňovaly rybám pohyb.

Zasazení rostlin

Přineseným rostlinám zkrátíme špičky kořenů a odstraníme poškozené listy. Ve dně vyhloubíte prstem jamku, rostlinu zasadíme a opatrně ji přihrneme pískem. Kolem kořenů ho přitiskneme a pak jemně potáhneme rostlinkou vzhůru, čímž se kořeny uvolní a dobře porostou. Po zasazení rostlin doplníme akvárium asi 2 cm pod okraj odstátou vodou.

Kameny a dřevo

Kameny v akváriu, foto med

Důležité je, abychom naplánovali dostatečné množství úkrytů pro rybky. Ty mají v oblibě i oblibě různé jeskyňky, které jim můžeme simulovat plochými, nebo děrovanými kameny. Ale pozor, rozhodně nepoužijeme kameny s obsahem vápníku nebo prvky kovu. Ty nejsou do akvária vhodné. Každý kámen důkladně vydrhneme horkou vodou. Také to nepřehánějme s množstvím. Akvárium můžeme dozdobit dřevem a kořeny z rašelinišť, které běžně koupíme v akvaristickém obchodu. Dřevo z rašelinišť je dekorativní a trvanlivé, neboť je účinně konzervované.

Přejít nahoru