Apr 152017
 

 

Jaro, které zahrnuje i Velikonoce, je optimistickým obdobím ve znamení rodících se mláďat, svěží zeleně a květů, kam se jen podíváme. Jarní kytice vyjadřují radost z nového života, a proto mají hýřit jasnými barvami. O Velikonocích je navíc můžeme doplnit vajíčky a figurkami, které tyto nejznámější svátky jara symbolizují.

Typickými jarními květinami, kterými můžeme v tomto období vyzdobit svůj byt, jsou zejména narcisy, modřence,  kosatce,  frézie, pryskyřníky, tulipány,  sasanky,  řebčíky  a hyacinty.  Všechny se vyznačují veselými barvami květů, z nichž mnohé navíc i voní. K jarním dekoracím patří různé mističky (mohou připomínat ptačí hnízdečka nebo vodní hladinu, která je ozvláštněna několika květy) i košíčky, v nichž jsou v aranžovací hmotě vytvořené miniaturní jarní krajinky.

Žlutá dekorace

Žlutá je symbolem životodárného slunce i mládí. Nejvýraznější žlutou i širokou paletou všech jejích odstínů disponuje jednoznačně narcis, který navíc ještě nádherně voní. Pryskyřník přehlédneme jen stěží. S jejich květy se dá velmi dobře pracovat. Můžeme je například naaranžovat do malé mističky, kdy jejich stonky zkrátíme na minimum a květ položíme na vodní hladinu. V kombinaci s fréziemi, které omamně a přitažlivě voní získáme báječné aranžmá na velikonoční stůl. Do skořápek od velkých vajec zasadíme žluté botanické tulipány, aranžmá pak bude představovat čerstvě vylíhlá housátka.

Aranžmá s vajíčky

Z vrbových větviček si upleteme hnízdo, vysteleme ho chomáčky slámy a položíme na ně vajíčka. Zajímavě také vypadá i dekorace, kdy bílá vajíčka naaranžujeme do čtyř květináčků se zasazenými bílými nebo modrými ladoňkami. V květináčích jsou na povrchu poházené modré korálky. Skvělým tipem jsou vyfouknutá křepelčí vajíčka napíchnutá na ozdobných větvičkách, které zasuneme do pestré velikonoční kytice.

Moderní i klasické obaly

Hyacint ve skleněném obalu nebo váze vypadá dobře, cibule ani není nutné zakrývat, omytím zeminy z kořenů dosáhneme zajímavého dekorativního efektu. Nádherná struktura rostliny potom v průhledné nádobě plně vynikne. Tradičnější obal zase dodá hyacintu charakter hrdý a vzhled téměř královský, ideální pro klasicky zařízený interiér. Bílá i pastelové barvy navozují decentní, romantickou atmosféru. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy jednoznačně poutají pozornost. Usilujeme-li o veselý a hravý dojem, dosáhneme ho zkombinováním různých barev květů.

Květy jara

Tulipány stejně jako narcisy patří mezi květiny, které nám nejsilněji evokují jarní atmosféru. Svým symbolickým významem ztělesňují slávu, oddanost, rozjímání a lásku. Chceme-li kombinovat narcisy s jinými květinami, nesmíme zapomínat, že čerstvě seříznuté narcisy uvolňují šťávu, která může jiným květinám škodit. Řešením může být použití aranžovací hmoty, díky níž jej můžeme kombinovat společně s jakýmikoli květinami. Modřenec velmi dobře vynikne v malých kytičkách, je květinou, která k nám přináší jaro s jeho typickou vůní. Když si kytici přineseme domů, odřízneme 3 centimetry stonku a chvíli ji ponecháme ve váze zabalenou, než se napijí vodou. Do vody přidáme výživu pro řezané květiny.