Jan 212017
 

pokojový-bambus

Pokojový bambus vnese do našeho domova trošku exotiky už proto, že pochází z Číny, Malajsie a severovýchodní Austrálie. Vypadá jako ne příliš vysoké rákosí nebo hustá travina s šavlovitě zahnutými listy. Dovážen začal být poměrně nedávno, ale v našich interiérech se rychle zabydluje.

Při nákupu dáváme pozor, aby pokojový bambus (Pogonatherum) neměl zaschlé nebo začernalé listy. Zaschlé značí, že nebyl dostatečně zaléván a došlo k vyschnutí substrátu. Pokud má bambus konce listů začernalé, znamená to, že byl přelit a hnijí mu kořeny. V obou případech je náprava velmi obtížná, ne-li přímo nemožná. Koupíme-li zdravou rostlinu a budeme-li se o ni dobře starat, brzy budeme mít plný květináč ježatých převislých stébel, na nichž porostou podlouhlé sytě zelené rákosovité lístky.

Stanoviště

Pokojový bambus vyžaduje světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků. Vhodné je jeho umístění poblíž okna obráceného k severovýchodu nebo severozápadu. V létě mu prospěje letnění v zahradě na chráněném polostinném místě.

Pěstování

  • Pokojový bambus upřednostňuje teplotu asi 20 – 23 °C, v zimě nižší – asi 17 – 18 °C, ne však méně než 12 °C
  • Substrát by měl být spíše těžší, obohacený humusem a rašelinou. Vhodná je směs ze dvou dílů zeminy, jednoho listovky, jednoho zralého kompostu, jednoho dílu rašeliny a jednoho říčního písku. Velmi dobře ho lze pěstovat i hydroponicky.
  • Pokojový bambus vydatně zaléváme, zeminu nenecháme nikdy zcela vyschnout a určitě mu prospěje i časté rosení. V zimě se snížením teploty snížíme i zálivku, ale substrát udržujte stále vlhký. Rostlina je daleko odolnější vůči přelití než vůči suchu.
  • Pokud už se stane, že bambus poněkud přeschne, zkusíme ho ještě zachránit tak, že opatrně odstraníme suchá stébla a vydatně ho zalijeme tak, aby v misce stála voda. Budeme-li mít štěstí, bambus znovu obrazí.
  • Hnojíme nejméně jednou měsíčně tekutým nebo tyčinkovým hnojivem pro pokojové rostliny.
  • Přesazujeme, když kořeny vyplní květináč (asi za tři roky) a to nejlépe na jaře.

Množení

Množíme na jaře při přesazování tak, že část trsu oddělíme.

Přínos

Zvlhčuje suchý vzduch v místnosti, zvláště při ústředním vytápění v panelových domech.