Jan 252018
 

Ne každý má rád v koupelně a na toaletě dlažbu, někdo dává přednost dřevěné podlaze. U běžné dřevěné podlahy hrozí, že se vlhkostí zbortí, ale existuje dobré řešení. Aby se pod plovoucí dřevěnou podlahou nemohla hromadit vlhkost, musí být přilepená a kolem dokola utěsněná.

Číst článek »

Čištění předmětů z proutí a pedigu

 Comments Off on Čištění předmětů z proutí a pedigu
Nov 172017
 

Předměty z proutí a pedigu jsou krásné i užitečné, ať již jde o koše, opletené demižony, nůše, ošatky, nábytek, kočárky, dekorace a další. Co ale dělat, když se na nich podepíše dlouhodobé užíváme – jak je vyčistit? Není to nic složitého, zvládneme to sami i v domácích podmínkách.

Číst článek »

Dřevěné obklady stěn

 Comments Off on Dřevěné obklady stěn
Nov 012016
 

oblozeni-sten-palubkami

Místnosti obložené dřevěnými obklady působí velmi přívětivě a udržuje se v něm dobré klima. To proto, že masivní dřevo dokáže přijímat vlhkost ze vzduchu a znovu ji do prostoru postupně uvolňuje. Také jsou takto upravené stěny v podstatě bezúdržbové, takže si ušetříme spoustu práce s malováním nebo tapetováním.  Obkládat stěny i strop můžeme různými druhy profilovaného dřeva (palubky) nebo deskami. Nakonec povrch dřeva napustíme voskem, olejem, nebo obložení nalakujeme.

Číst článek »

Patinování – dřevo s duší starých časů

 Comments Off on Patinování – dřevo s duší starých časů
Sep 102016
 

styl-provence

Jestliže máme doma dřevěný nábytek, který není ani starý ani nový, a raději bychom, aby vypadal starší, než je, můžeme si ho poměrně snadno vytvořit technikou patinování. Komoda, stůl, truhla, skříň nebo i jen rám obrazu s patinou starých časů se může stát dominantním kusem naší domácnosti.

Číst článek »

Stropní světla v podhledu

 Comments Off on Stropní světla v podhledu
Aug 232016
 

světla v podhledu

Není to jen záležitost konečného vzhledu. Padá vám ze stropu, který hyzdí pořád nějaké praskliny, omítka do talíře a trvá věčně, než se místnost vytopí? Abyste pořádně viděli, musí viset osvětlovací tělesa na dlouhých „štanglích“ a „dráty“ prohýbající se pod stropem anebo v lištách prostoru krásy také nepřidají? To jsou vcelku logické důvody pro snížení stopu. Nebude to ani úplně jednoduché, ani levné, ale vyplatí se to vícenásobně. O výhodách LED žárovek jako zdrojů světla již asi není třeba nikoho přesvědčovat. Vstupní investice se nám vrátí. Pokud chceme obkládat strop, který nás dělí od nevytápěné a nezateplené půdy, měli bychom ho opatřit izolační vrstvou, třeba mezi latěmi, které budeme potřebovat k obkládání.

Číst článek »

Dekorativní malování – zábalová technika

 Comments Off on Dekorativní malování – zábalová technika
Aug 102016
 

Zábalová technika dodá stěnám dynamickou strukturu, která je jemnější, čím více vrstev na sebe naneseme. Původním náčiním pro tuto starou malířskou techniku byl obyčejný hadr smotaný do tvaru salámu. Materiál však nesmí dělat žmolky a uvolňovat vlákna. Zda vzor, který se později objeví na stěně, bude jemnější nebo hrubší, závisí na struktuře látky a velikosti hadru. Čím hrubší je materiál, tím ve výrazu rustikálnější je stěna. Namísto hadru můžeme použít speciální váleček.

Číst článek »

Jak položit obklady a dlažbu v koupelně

 Comments Off on Jak položit obklady a dlažbu v koupelně
Apr 152016
 

obklady v koupelně

Než začneme s obkládáním koupelny, spočítáme si, jaké množství obkládaček a dlaždic budeme potřebovat. Musíme počítat s rezervou, neboť při pokládce se může několik kusů zničit. Také je vhodné pár dlaždiček si schovat pro případnou budoucí výměnu, například. Pro výpočet spotřeby platí, že k počtu metrů čtverečních plochy k obložení připočteme pět procent na prořez a pět procent jako rezervu. Potřebné množství lepidla je uvedené na obalu výrobku.

Číst článek »

Vlhko v domě a co s ním

 Comments Off on Vlhko v domě a co s ním
Nov 122015
 

vlhkost v domě

Máme-li v domě nebo na chalupě vlhkost, měli bychom vědět, že to může nejen poškodit naše zdraví, ale také musíme vynaložit víc peněz na vytápění, hrozí vznik plísní  a celkové znehodnocení budovy. Budeme muset udělat něco opravdu radikálního, abychom dům vlhkosti zbavili. Nejdřív ale musíme zjistit, co vlhkost v domě způsobuje.

Číst článek »

Jak si zateplit okna

 Comments Off on Jak si zateplit okna
Oct 042015
 

zateplení oken

Vytápění patří k největším položkám v rozpočtu domácnosti a přitom dochází k velkým a zbytečným ztrátám tepla. Místem, kudy uniká nejvíce tepla, jsou okna. Obyvatelé rodinných domků a bytů ve vícepodlažních činžovních domech na tom ovšem nejsou stejně. Zatímco okny a dveřmi rodinných domů uniká zhruba 30 až 40 procent tepla, ztráty v bytech dosahují až jedné poloviny. Takovým ztrátám sice nelze zcela zabránit, ale můžeme je výrazně snížit.

Číst článek »

Benátský štuk a další malířské techniky

 Comments Off on Benátský štuk a další malířské techniky
May 202015
 

Než přistoupíme k malování stěn, rozmyslíme si, která malířská technika nám nejlépe vyhovuje. Potom nejprve stěny připravíme, to znamená, že špinavé a umaštěné omyjeme štětkou, kterou namáčíme do vody se saponátem. Také zatmelíme nebo zasádrujeme všechny díry, praskliny a uražené rohy. S vlastním malováním začneme, až budou stěny a strop opravené a zcela suché.

Číst článek »