Feb 122018
 

Mračňák je keřík podobný ibišku, s tím rozdílem, že velké něžné květy mračňáku vydrží o mnoho déle. Tato pokojová rostlina při dobré péče kvete takřka během celého roku, nejvíce v zimě a v létě. Koncem jara můžeme mračňák přenést na terasu nebo balkon, které bude krášlit nejen nádhernými květy, ale i dekorativními listy.

Mračňák (Abutilon) je keřovitá pokojová rostlina, dříve známá i pod názvy pokojový javor nebo pokojová lipka, která ve vhodných podmínkách dorůstá až dvou metrů. Pochází z Brazílie a Střední a Jižní Ameriky. Listy má dlanitě laločnaté, buď sytě zelené nebo panašované. Květy bývají velké kolem pěti centimetrů, některé kultivary i větší, na rostlině zůstávají asi týden. Mohou být podle odrůdy barvy červené v odstínech od růžové po vínovou, bílé, žluté až oranžové. Rostlina kvete zpravidla celé léto až do podzimu a poté znovu v zimě. Nově vyšlechtěné kultivary bývají nižší a kompaktnější, a jsou velmi vhodné pro balkony a terasy i jako pokojové rostliny. Plody jsou složené, černohnědá semena mají ledvinitý tvar.

Odrůdy a kultivary

Mračňáků existuje na sto padesát druhů a je vyšlechtěno mnoho kultivarů s různými barvami květů. Ashford Red je červený, Pink Lady růžový, Nabob vínový, Canry Bird žlutý, Kentish Belle světle oranžový, Veronica Tennant bílý. Květy odrůdy Mračňák poříční (Abutilon megapotamicum) vypadají jako čínské lampionky shora jsou červené a zdola žluté. Mračňák Theophrastův (Abutilon theophrasti) je jednoletá invazivní žlutě kvetoucí rostlina (původem z Číny), která dokáže samovýsevem poměrně rychle zaplevelit celou zahradu.

Stanoviště

Mračňák můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu, umístěnou u okna, aby měla dost světla. Nesnáší suchý vzduch. Mračňák je velmi vhodný k letnění na terase, balkonu nebo v zahradě, kde ho do země zapustíme i s květináčem. Ovšem není mrazuvzdorný a před zimou ho musíme přestěhovat do místnosti s minimální teplotou + 10 °C. Po krátkém odpočinku v chladné místnosti (nejlépe v říjnu) při běžné pokojové teplotě znovu rozkvete a bude nás květy těšit téměř celou zimu.

Pěstování

Mračňák vyžaduje výživnou a dobře propustnou půdu, pravidelnou zálivku a dostatek světla, v létě zastíněné slunce. Podle možnosti rostlinu po odkvětu koncem zimy přestěhujeme do místnosti s teplotou 10-15 °C, jen mírnou zálivkou a bez hnojení. Pokud výjimečně shodí olistění, znovu na jaře obrazí. Koncem dubna pak mračňák přesadíme do nové zeminy a o něco větší nádoby. Podle potřeby ostříháme a zaštipujeme, aby měl pěkný tvar a dobře se košatil, zvýšíme zálivku a každých 20 dní přihnojíme. Po ledových mužích, tedy v druhé polovině května přestěhujeme rostlinu do venkovních prostor na místo, kde bude pouze v době poledního žáru chráněn před slunečním úpalem a průvanem. Mračňák můžeme průběžně tvarovat i jako dekorativní stromek na kmínku.

Množení

Mračňák snadno množíme zakořeněním vrcholových řízků velikosti asi 8 cm. Lze jej vypěstovat i ze semínek, což je ale poněkud náročnější. Mladé výhonky přitahují mšice, proto že kontrolujeme a chráníme.

Použití a přínos

Mračňák je dekorativní pokojová rostlina, kterou v sezoně využijeme jako přenosnou okrasnou rostlinu na terase či balkonu. Mračňák má také léčivé účinky. Ve východním léčitelství je využíván jako antiseptický prostředek. Působí podobně jako známý proskurník lékařský  – odvar z květů podporuje pocení, usnadňuje odkašlávání a hojí podrážděné sliznice.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(povinné)

(povinné)

Ochrana proti spamu Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.