Strelície královská

žlutomodrý květ Sterlicie vypadá jako hlava exotického ptáka
Strelície královská, foto HKK

Strelície královská je exotická rostlina, která nejvíce zaujme neobvyklým květem – vypadá tak trochu jako hlava ptáka s dlouhým zeleným zobákem a výrazným vztyčeným chocholem oranžových a modrých pírek. V teplých krajinách se pěstuje ve venkovním prostředí, u nás jako pokojová rostlina, anebo v přenosné nádobě, v níž ji v létě pěstujeme na terase nebo na zahrádce a na podzim ji přemístíme do skleníku nebo do bytu.

Strelície královská (Strelitzia reginae) ve své domovině, kterou je Jižní Afrika, roste jako vyšší keř – dorůstá výšky až dvou metrů a s květenstvím velkým kolem 15 cm. Patří do čeledi Musa (banánovitých) a stálezelené listy má jako banánovník dlouze eliptické, kožovité a na koncích mírně zvlněné. Na silném stonku vyrůstají z květenství s člunkovitým listenem dva až tři květy s nápadnými korunními plátky. Kvete v únoru až srpnu. Pro výstřední a exotický květ – z načervenalého listenu vyrůstají z vnější strany sytě oranžové okvětní lístky, z vnitřní strany jsou okvětní lístky modré – dostala řadu lidových názvů jako například rajka nebo ptačí zobák. Zajímavé je, že opylovači Strelície nejsou včely, ale ptáci.

Stanoviště

Strelície, foto Pascal

Strelície vyžaduje plné světlo a dostatek prostoru. V létě ji letníme v zahradě nebo na balkoně, v zimě zas přemístíme do chladnějších prostor. Vhodným stanovištěm je zimní zahrada, velká světlá hala apod., v místnosti pak u okna orientovaného na východní stranu.

Pěstování

Strelície královská, foto med

Strelícii zasadíme do kvalitní, neutrální, humózní, písčitohlinité a dobře propustné zeminy. Na péči není až tak náročná. Květináč volíme velký a stabilní, dno opatříme drenáží, kořeny rostou do hloubky a tvoří velké baly. Zaléváme středně, v létě vydatně, v zimě omezeně. Můžeme rosit, zejména v suchých bytech a také v létě. Sazenice jsou háklivé na přesušení i přemokření. Po nasazení na květ není dobré s rostlinou hýbat, jinak květy opadají nebo zaschnou. Hnojíme v době vegetace dvakrát za měsíc hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Přesazujeme na jaře, když je květináč plně prorostlý kořeny a rostlina je vytlačována nad povrch zeminy.

Množení

Strelície můžeme množit dělením trsu nebo semeny. Květ musíme uměle opylit a semena vyklíčí po téměř půl roce. Takto namnožené rostliny vykvétají po třech až pěti letech.

Použití a přínos

Květ Strelície, foto HKK

Nádobová rostlina vhodná na terasy a balkony, do zimních zahrad. Nepřehlédnutelné květy jsou vhodné k řezu a ve váze vydrží poměrně dlouho. Do aranžmá vnáší dynamiku, vzrušení a vůni dálek. Květy nevoní. Velmi dobře vyniká v kombinaci se zelenou barvou a květinami, jejichž květ má kulatý tvar, například se zeleně zbarvenou chryzantémou.

1 názor na “Strelície královská”

  1. věra

    dobrý den.Již několik let pěstuji tuto nádhernou květinu,v létě je venku na zahradě,kde je v polostínu,na zimu ji přeneseme do zimní zahrady,tet začíná kvést,má dva stvoly poupat,rostlina je poměrně veliká a tak ji musíme přenášet dvá,je ale nádherná,mám z ní radost,že se jí tak daří,někdy se stane že v létě nějaký list utrpí,když jsou třeba kroupy nebo silný vítr,poškozené listy uříznu a je zase krásná,znovu nasadí nové listy

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru