Jak nalepit samolepky na zeď

samolepka s podzimním listím
Samolepka s podzimním motivem, foto med

Vymalovali jsme, ale máme pocit, že by to chtělo ještě něco navíc. V poslední době jsou velmi oblíbené samolepky na zeď, které dokáží svým jedinečným designem interiér ozvláštnit. Výběr motivů i materiálu nálepek je opravdu velký, někde vám dokonce poradí, co by se právě na vaši stěnu nejlépe hodilo. Lepení samolepky na zeď je celkem snadné, náročnější je u velkého obrázku z více částí – vyžaduje pečlivost a přesnost.

Dekorativní nálepky si můžete koupit buď v některém e-shopu na internetu, ve speciálních prodejnách, ve velkých prodejnách s nábytkem nebo v prodejnách tapet. Vyrábějí se také samolepky na dveře, do koupelny, na nábytek, obklady a další povrchy. Podrobný návod na správné nalepení tohoto dekoračního prvku bývá součástí balení.

Výběr designu

Samolepka strom, foto archiv

Mezi motivy prodávaných samolepek na zeď najdeme velké rozdíly. Pečlivě vybíráme, mezi banálními a neustále opakovanými náměty můžeme najít opravdu ojedinělé nálepky, které dojem z bydlení umocní. Je to podobné, jako s obrazy a dalšími uměleckými díly – kýč je rychle odhalen, kdežto originální nápad oceněn.

Druhy samolepek na zeď

Samolepka s květinami, foto med
  • Papírové samolepky jsou poměrně levné a snadno dostupné. Jejich nevýhodou je nižší životnost a nepříliš atraktivní vzhled – prostě vypadají jako vystřižený obrázek z papíru, který nalepíme a zeď. Využijeme je při výzdobě dětských pokojíků, neboť ty se nejčastěji renovují. Papírové bývají oblíbené postavičky z večerníčků a kreslených seriálů.
  • Fotosamolepky jsou již variantou s vyšší kvalitou, jedná se o motivy tištěné na průhledné fólii. Patří také k těm cenově dostupným a snadno se s nimi manipuluje (jdou i jednoduše odstranit). Nevýhodou je, že se lesknou. Jde o nejčastěji používané samolepky s velkým výběrem motivů.
  • Vinylové samolepky na zeď jsou jednoznačně nejkvalitnější. Jejich výroba je složitější – motivy jsou vyřezávané do tenkých vinylových fólií. Nalepíme je na jakýkoli hladký povrch. Předností vinilových samolepek je dlouhodobá životnost, neporušený vzhled bez viditelných hran a bez jakýchkoli lesků, neboť povrch je matný. Vzbuzují dojem, že se jedná o malbu na zdi. Také jsou voděodolné a omyvatelné (nepoužíváme ale čisticí přípravky, které by mohly poničit barvu samolepky). Nevýhodou je vyšší cena. Také určitá zručnost, protože slepenou samolepku s největší pravděpodobností nezachráníme.

Podklad pro lepení

Dětský pokoj s motivy medvídka Pú, foto archiv

Jestliže jsme právě vymalovali, měli bychom s aplikací samolepek pár dní počkat, až malba důkladně vyschne. Povrch musí být hladký, soudržný a čistý. Jestliže se stěna pod nánosem mnoha vrstev malby loupe, samolepka ji nezachrání, naopak odpadne i s omítkou. Vhodné nejsou ani stěny nasáklé cigaretovým kouřem nebo mastnými parami . Ideální jsou hladké disperzní nátěry, na kterých samolepky dobře drží.

Lepení samolepky

Podzimní listí, foto med
  1. Dobře si rozmyslíme, kam samolepku umístíme. Nemá cenu lepit ji na místo, kde ji nebude příliš vidět, nevhodné je také umístění u zdrojů tepla (radiátor, krb, kamna, wawky, etážové topení…).
  2. Místo, odmastíme a necháme vyschnout. Jestliže si nejsme jistí soudržností malby, uděláme jednoduchý test malířskou páskou. Když drží, ani samolepka se neodlepí.
  3. V případě hladkého povrchu, samolepku lze odlepit a nalepit na jiné místo.
  4. Samolepku nejprve rozložíme na rovnou plochu, aby se vyrovnala a také počkáme, až se srovná s teplotou místnosti.
  5. Trochu rozdílné je lepení samolepek s přenosovou fólií nebo bez ní. Je-li bez přenosové fólie, lepíme ji ve dvou krocích, kdežto samolepku s přenosovou fólií lepíme v krocích třech.
  6. Samolepku bez přenosové fólie opatrně sejmeme z podkladového papíru. Přiložíme ji horním okrajem ke zdi směrem shora dolů přilepíme. Nálepku vyhlazujeme stěrkou na samolepící tapety od středu ke krajům tak, abychom zabránili vzniku vzduchových bublin. Pokud je vybraná samolepka z více částí, nebo je složitá, bude vhodnější, když si její obrys načrtneme na stěnu.
  7. Samolepku s přenosovou fólií lepíme tak, že nejprve odstraníme podkladový papír tak, aby samolepka zůstala na přenosové fólii. Pak ji i s fólií nalepíme na stěnu. Je to podobné, jako lepení obtisků na vajíčka. Samolepku důkladně přitlačujeme a poté sloupáváme fólii tak, aby motiv zůstal na zdi. Jestliže zůstal na fólii, vrátíme se a více přitlačíme. Rozměrnější samolepku nalepíme ve dvojici. Po odstranění přenosové fólie jsme hotovi.
  8. Jestliže se přes veškeré naše úsilí nějaké vzduchové bubliny nadělaly, propíchneme je jehlou a hlazením vytlačíme vzduch.
Přejít nahoru