Fuchsie

Fialovo-růžové květy fuchsií v závěsné nádobě
Fuchsie v závěsném květináči, foto med

Fuchsie jsou trvalky, jejichž dvoubarevné květy vypadají bezesporu exoticky. Tyto rostliny jsou vhodné nejen pro pěstování v nádobách na oknech, balkonech nebo terasách nebo jako pokojové rostliny. Také se skvěle vyjímají v předzahrádkách a okrasných částech zahrad. Fuchsie mají podobné nároky jako pelargónie, ale na rozdíl od nich je můžeme pěstovat i na zastíněných stanovištích.

Fuchsie magelánská, foto med

Rostliny Fuchsie (Fuchsia) řadíme mezi trvalky, přestože dřevnatí a proto by mezi ně patřit neměla. Důvodem je to, že její nadzemní části během zimy zmrzají a na jaře se jejich růst opět obnovuje.

Druhy a odrůdy

Fuchsia Sir Matt Busby, foto med

Růst obnovuje zejména druh Fuchsia magellanica, která pochází z jižní Ameriky. Z tohoto druhu se nejčastěji pěstuje odrůda F. magellanica ´Riccartonii´. Tento polokeř je vhodný na výsluní i do polostínu. Pokud přes zimu nezmrzne a má dobrou zimní přikrývku, je pak v sezoně schopna dorůstat až dvoumetrové výšky. Jinak běžně dorůstá výšky okolo jednoho metru.  Existují odrůdy vzpřímeného i převislého vzrůstu, s jednoduchými nebo plnými květy ve většinou dvoubarevných kombinacích (červená a bílá, červená a fialová…).  F. procumbens je převislá rostlina s kulatými lístky. Zajímavým druhem je stromovitá fuchsie F. arborescens, u které vyrůstají květy z kmene a dorůstá až osmi metrové výšky.

Pěstování

Fuchsie Marinka foto med

Fuchsie vysazujeme od dubna do června. Kořenový krček má být asi 5 cm pod úrovní země. Potřebují dobrou a na živiny bohatou zeminu. Kvetou stejně dobře ve stínu jako na slunci, na jaře a v létě potřebují hodně vody. V době plného růstu, od dubna do září přidáváme každých 14 dní do zálivky vícesložkové minerální hnojivo. Ve vlhkém a nepříliš světlém prostředí mohou trpět plísní šedou, proti které bojujeme fungicidem. Na zimu nádoby s fuchsiemi přesuneme do zimních zahrad nebo chladnějších místností. Ty, které pěstujeme na záhonech důkladně zakryjeme slámou. Jestliže mráz spálí nadzemní části, které bývají odolné až do –7 °C, rostliny na jaře nasadí nové výhony od kořenů.

Tvarování

Letnění Fuchsie, foto med

Fuchsie průběžně zaštipujeme, postranní výhonky vždy, když dorostou délky 15 cm, tím podporujeme jejich bohaté větvení a růst. Velmi snadno se tvarují. Chceme-li fuchsiový stromek, vyholujeme kmínek tak, že z něj průběžně odstraňujeme všechny výhony.

Množení

Fuchsie v truhlíku na okně, foto med

Množíme je můžeme řízkováním průběžně, nejvýhodnější je únor, březen a srpen. Z 5 – 8 cm dlouhých vrcholových řízků odstraníme poupata i květy. Po zakořenění je přesadíme do větších kořenáčů, počkáme, až Fuchsie doroste do výšky 20 cm a pak zaštípneme špičku rostliny. Tím podpoříme růst postranních výhonů.

Přejít nahoru