Jan 252018
 

Ne každý má rád v koupelně a na toaletě dlažbu, někdo dává přednost dřevěné podlaze. U běžné dřevěné podlahy hrozí, že se vlhkostí zbortí, ale existuje dobré řešení. Aby se pod plovoucí dřevěnou podlahou nemohla hromadit vlhkost, musí být přilepená a kolem dokola utěsněná.

Základní rozdělení plovoucích podlah je podle zátěže: symbolizuje ji počet panáčků u domu, které mají představovat míru možného zatížení. Čím víc panáčků (jeden až tři), tím vyšší odolnost proti prošlapu.

Pokládka parket

Při výměně podlahy nejprve odmontujeme klozet a řady parket položíme volně až k odtoku. Vyznačíme si výřezy, parkety vyřízneme a odložíme stranou. Poté po jednotlivých úsecích naneseme zoubkovanou špachtlí lepidlo na parkety. Začínáme zprava a první řadu parket pokládáme do vrstvy lepidla. Vodorovně sesadíme čelní hranou a zaklapneme. Druhou řadu pokládáme od výřezu. Parkety musíme na nanesené lepidlo položit do 15 minut. Když parkety vodorovně sklepneme kladívkem a podložkou, získáme pevný, těsný spoj. Pokračujeme v postupném nanášení lepidla a pokládání parket. Podlahu je možné zatěžovat zhruba po 48 hodinách. Odstraníme klíny mezi podlahou a stěnami a pokud jsou parkety povrchově neupravené, což bývá zřídka, celou podlahu přebrousíme brusným papírem a důkladně vysajeme. Dilatační spáru kolem dokola utěsníme elastickou těsnicí hmotou a po jejím vytvrdnutí ošetříme podlahu vodě odolným lakem.

Šroubovaná prkenná podlaha

Masivní dřevěná prkna o tloušťce 18-20 mm nejsou sice levná, ale značně trvanlivá. Přišroubujeme je k podkladovým latím nebo trámkům, případně přímo na dřevotřískové desky. Na desky nejprve položíme lepenkovou zvukovou izolaci tlumící zvuk kroků. Změříme si místnost, poslední prkno nesmí být užší než 5 cm, v opačném případně přiřízneme první řadu. První prkno položíme drážkou ke stěně a teprve druhé prkno uřízneme podle potřeby. Čelní hranu opatříme klihem, přebytečný klih setřeme a přišroubujeme kolmo ke stěně. Všechna další prkna ve směru pokládky sešroubujeme vždy po 35 cm s dřevotřískovými deskami šikmo v úhlu 45 stupňů. Vyřízneme rohy, pamatujeme přitom na dilatační spáru u stěny. Spojování dlouhých stran vyžaduje použití kladívka a dorážecího špalíku. Pro podélné řezání prken pro poslední řadu podlahy je nejvhodnější cirkulárka. Poslední řadu usazujeme s pomocí pajcru. Povrchově neupravená prkna musíme zbrousit a nalakovat vodě odolným lakem.

Lepení masivní dřevěné podlahy kolem trubek

Na hladký cementový povrch je vhodnější podlahu nalepit. Zoubkovanou stěrkou naneseme lepidlo na parkety a usadíme první řadu prken. Zajistíme dilatační spáru u stěny, prkna sklepneme k sobě kladívkem a dorážecím špalíkem. Přebytečný klih ihned utíráme. Vyznačíme si výřezy pro trubky, vyvrtáme otvory a prkno prostředkem otvorů rozřízneme. Pak oba díly usadíme a sklížíme.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(povinné)

(povinné)

Ochrana proti spamu Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.