Bělení záclon domácími prostředky

 Comments Off on Bělení záclon domácími prostředky
Aug 152017
 

Zářivě bílé záclony časem zešednou, zejména když v bytě vaříme na plynovém vařiči nebo topíme krbem nebo kamny na pevná paliva, anebo jsme je vymáchali v aviváži s tvrdou vodou. Anebo zežloutnou, což bývá také zaviněno tvrdou, železitou vodou. Zářivou bělost záclonám můžeme vrátit domácími prostředky za pár korun.

Číst článek »

Podložka pod hrnec z kukuřičného šustí

 Comments Off on Podložka pod hrnec z kukuřičného šustí
Oct 102014
 

Z kukuřičného šustí lze snadno vyrobit takzvaný nekonečný provázek, velmi vhodný k tkaní prostírek, podložek pro hrnec, rohoží, ale i prostorových předmětů jako různých dóz, obalů na květináč nebo velmi pevných tašek. Výrobky z šustí navíc snesou i poměrně vysoké teploty, hodí se proto i jako podložky pod horké hrnce. Sérii článků o tkaní z kukuřičného šustí začneme právě kruhovou podložkou pod horný hrnec.

Číst článek »

Batika voskem

 Comments Off on Batika voskem
Sep 272014
 

Batika voskem je nejstarší batikovací technikou. Na tkaninu nanášíme podle určitého motivu horký tekutý vosk, který místa, jež mají zůstat v původním odstínu, chrání před proniknutím barvy. Látku pak za studena obarvíme a nakonec voskovou vrstvu odstraníme v horké lázni. Postup je možné opakovat k dosažení více barev. Batika voskem předpokládá určitou zručnost, představivost a smysl pro barevné ladění kresby. Výsledek ale bývá nádherný a každý kus je originál.

Číst článek »

Batikování – vázaná batika

 Comments Off on Batikování – vázaná batika
Aug 222014
 

Technikou batiky můžeme originálně barvit jak hotové textilní výrobky z přírodních vláken – nejlépe z bavlny a lnu, tak i látku, ze které se teprve chystáme něco ušít. Stačí zajímavý výtvarný záměr a vznikne originální vánoční či velikonoční ubrus i s prostírkami, polštář, anebo dárek pod stromeček – jedinečné tričko, jaké nikdo druhý nemá.

Číst článek »

Aug 172014
 

Batika je textilní technika, při níž se na látce vytváří dočasná ochrana, která na vybrané části zabraňuje barvě před proniknutím. V současnosti se batika používá k dotvoření triček, šatů nebo bytového textilu. Zajímavou a velmi jednoduchou technikou je kombinace sypané a vyvazované batiky, kterou nakonec fixujeme v mikrovlnné troubě.

Číst článek »

Šití římské rolety

 Comments Off on Šití římské rolety
May 022014
 

Římská roleta je vzhůru skládaná záclona nebo závěs, což je efektní textilní dekorací okna. Záleží na výběru látky, zda bude sloužit jako záclona nebo neprůhledná roleta, která spolehlivě zastíní okna před slunečním žárem. Na rozdíl od rolety se ta římská nenavíjí na tyčku, ale skládá se ve vodorovných horizontálních skladech, které jsou od sebe vzdálené asi dvacet až třicet centimetrů. Jsou velice dekorativní a právě díky použitým materiálům působí jemnějším, přívětivějším dojmem, než klasické rolety. Římské roletky se ovládají provázkem nebo řetízkem, který zajišťuje jejich rovnoměrné vytahování.

Číst článek »

Ručně malované polštáře

 Comments Off on Ručně malované polštáře
Apr 062014
 

Originální a ručně malované polštářky oživí každou, i sebevíce okoukanou sedací soupravu a rázem ji promění v příjemný, veselý a k odpočinku lákající kout. Pohodu a příjemnou domácí atmosféru může navodit třeba jen několik barevných polštářů, k jejichž zhotovení nám stačí jen barva na textil v tubě nebo fixy na textil, jednobarevné plátno, šicí potřeby a fantazii spojenou s trochou výtvarného cítění. I to ale můžeme nahradit hotovými šablonami. Velmi dobře vypadá režné plátno s černou kresbou.

Číst článek »

Tunelová šála sešívaná

 Comments Off on Tunelová šála sešívaná
Jan 142014
 

Tunelová, tedy kruhová šála sešitá pletacím stehem je pletařsky tak snadná, že ji zvládnou i úplní začátečníci. Konečné sešití je celkem nenápadné. Oka na silných jehlicích rychle přibývají a za krátkou dobu získáme  módní oděvní doplněk, jakým v současnosti kruhová šála je. Potřebujeme znát jen, jak se plete hladce a jak obrace, a také jak nahazovat oka a jak je ukončit.

Číst článek »

Chňapka šitá technikou patchworku

 Comments Off on Chňapka šitá technikou patchworku
Jan 122014
 

Chňapka je v kuchyni nezbytným pomocníkem. Pokud si ji šijeme sami, má hned několik výhod – jednak si vybereme materiál, který bude ladit s celkovým tónem kuchyně a jednak nás vyjde levněji. A to zejména v případě, že zpracujeme odstřižky látek technikou patchworku, což je sešívání různobarevných kousků látek v plochu, připomínající mozaiku. Přes jednoduchost jejich geometrického tvaru a stále se opakující základní formu přináší tato technika překvapující množství obměn.

Číst článek »

Rychle upletené rukavice bez prstů

 Comments Off on Rychle upletené rukavice bez prstů
Dec 202013
 

Do Vánoc zbývá  jen chvilka a leckde už pěkně mrzne. Rukavice zahřejí, ale často potřebujeme mít volné prsty. Což potěšit své blízké hřejivými rukavicemi ze silné vlny, ale bez prstů? Je to milý a užitečný dárek pod stromeče, který upleteme během jednoho nebo dvou celovečerních filmů.

Číst článek »