Aug 152017
 

Zářivě bílé záclony časem zešednou, zejména když v bytě vaříme na plynovém vařiči nebo topíme krbem nebo kamny na pevná paliva, anebo jsme je vymáchali v aviváži s tvrdou vodou. Anebo zežloutnou, což bývá také zaviněno tvrdou, železitou vodou. Zářivou bělost záclonám můžeme vrátit domácími prostředky za pár korun.

Existuje několik způsobů, jak vrátit záclonám původní bělost, a nemusíme kvůli tomu nakupovat drahé chemické prostředky. Pomůžeme si práškem do pečiva, sodou, octem, citronem, inkoustem nebo solí. Po většině z těchto lázní záclony ještě běžným způsobem vypereme v pračce na 30-40 °C s šetrným odstřeďováním. Záclony pak ještě vlhké pověsíme, je-li to nutné, můžeme je přežehlit.

Bělení práškem do pečiva

K užívaným trikům bělení záclon patří například lázeň s práškem do pečiva. Napustíme vanu tak, aby se v ní záclony mohly volně pohybovat, a přidáme pět sáčků prášku do pečiva. Záclony do této lázně namočíme asi na hodinu. Pokud jsou hodně zašlé, dobu prodloužíme.

Bělení solí

Špinavé a zašlé záclony můžeme vybělit v solné lázni. Tu jednoduše vytvoříme rozpuštěním kuchyňské soli ve vodě (v poměru 3 lžíce soli na 10 litrů vody). V této lázni necháme záclony máčet několik hodin, nejlépe přes noc. Záclony budou nejen vybělené, ale i tvrdší jakoby naškrobené.

Bělení sodou a citronovou šťávou

Špinavé záclony vybělíme v lázni z vlažné vody, jedlé sody a citronové šťávy. Záclony do ní ponoříme asi na hodinku a poté je vypereme běžným způsobem. Případně můžeme nalít půl skleničky citronové šťávy přímo do pračky a bělicí účinek bude též znatelný.

Bělení octem

Podobné účinky jako citron má při bělení záclon i běžný kuchyňský ocet. Vinný je o něco účinnější než lihový. V 5 litrech teplé vody rozmícháme 10 lžic octa a záclony do roztoku namočíme na několik hodin, nejlépe přes noc.

Bělení inkoustem

Postup s inkoustem je jiný – špinavé záclony nejprve vypereme v pračce. Teprve potom napustíme do vanu tolik vody, aby byly záclony ponořené, a do vody nalijeme 4 lžíce modrého inkoustu. Záclony v této lázni ponecháme několik hodin, nejlépe přes noc. Poté je ještě vlhké pověsíme. Záclony tak chytí velmi jemný modravý nádech a vyvolávají pocit, že jsou ledově bílé.

Bělení jádrovým mýdlem

Hodně špinavé záclony namočíme v teplé vodě a pak je namydlíme jádrovým mýdlem (s jelenem), případně mýdlem žlučovým. Necháme pár minut působit a pak je důkladně vymácháme v čisté vodě. Mýdlo také můžeme nastrouhat na hrubém struhadle, rozpustit ho v kbelíku vody a záclony nechat namočené přes noc. Poté je vypereme.