Dec 092017
 

Adventní věnec koupíme hotový nebo si ho vyrobíme. Namísto klasických materiálů jsou pro letošní rok v módě věnce, které opleteme přízí, nebo na ně použijeme odložený pletený šál… A stejně originální bude i věnec oblečený do kožešiny nebo plyše. K takovým věncům pak vybereme barevně odpovídající svíce, a každou adventní neděli postupně zapalujeme – 1, 2, 3 a poslední 4.

Adventní věnec nemusí být vždy jen z chvojí, vánočních koulí, slámy, proutí či pedigu, z žaludů, šišek, oříšků. V současnosti se používají i zcela neobvyklé materiály, jako je kožešina, vlna, příze, korálky a tak podobně.

Opletený věnec

Budeme potřebovat malé přadeno hrubší příze a kruhové jehlice. Pleteme stejně, jako kruhovou šálu – ZDE. Rozměry vycházejí z průměru věnce, síly příze a jehlicí a na tom, jak moc pleteme volně nebo utahujeme. Nejvhodnější je uplést si vzorek (třeba čtvereček 10×10 cm), spočítat oka a vypočítat, kolik potřebujeme nahodit.

Tak například nahodíme 49 ok a pleteme do kruhu patentem do výšky, která odpovídá síle věnce. Poté na věnci sešijeme první řadu s poslední.

Vzory pletených věnců

Plést můžeme patentem – 1 oko hladce a 1 obrace, případně 2 + 2 nebo 3 + 3. Také lze celou plochu uplést hladce, či jednu stranu hladce, druhou obrace. Vhodné jsou i vzory rýže nebo hrášek (tam, kde jsme pletli v jedné řadě hladce, pleteme v druhé obráceně). Efektně budou vypadat copánky – křížíme 6 ok (tři přes tři) za použití pomocné copánkové jehlice. A jednoznačně zajímavé budou vyplétané vzory různými barvami, nebo alespoň dvěma. Vzory si předem nakreslíme na čtverečkový papír. 

Nápadům se meze nekladou, záleží na naší pletařské šikovnosti, nápadech a přízi, kterou máme k dispozici.

Kožešinový věnec

Použijeme pruh umělé kožešiny nebo zbytky pravé. Napneme ji na kruh věnce a ve spodní části sešijeme. Vhodné jsou i látky s vysokým vlasem, jako je leskymo, plyš, nebo i samet apod.

Dokončení

Vybereme čtyři barevně odpovídající svíčky, které můžeme dozdobit mašlí. Upevníme je do bodců na svíčky, a to vedle sebe nebo do kříže. Věnec dozdobíme několika málo dekoracemi, v tomto případě méně je více.